Boncuklu Kale

#1
Sponsorlu Bağlantılar
BONCUKLU KALE


Çeltikçi Köyü Anamur-Ermenek Yayla Karayolunun 3. kilometresinde Kuzey doğu istikametinde yer almaktadır. Yol Çeltikçi Köyünün tam ortasından geçer. Boncuklu Kalesine ise 2 kilometre kadar yaya yolu yürünerek ulaşılır. Bu yer Denize göre 400 metre yükseklikte yer almaktadır.Boncuklu Kalesi şu anda tamamen yıkık bir durumdadır. Kalenin etrafı incelendiği zaman bir yerleşim yeri olduğunu hemen anlarsınız. Antik köy yerleşmesine ait birçok kalıntı etrafta yer almaktadır. Köy yerleşimi Aşağıya doğru meyilli arazi üzerinde yer almaktadır.


Tepenin en üst noktasında sur denilen duvarlar yer almaktadır. Muhtemelen bir kuşatma ve savaş halinde burada yaşayan halk en son sığınma noktası olarak bu kalenin surları arkasına çekilmekteydi.


Kalenin orta yerinde su sarnıç bulunmakta olup, tonozlu ve kalın duvarlarla yapılmıştır. Kale üstünde duvar başlarındaki düz alanları tonozlu ve eyvanlı olarak inşa edilmiştir. Sur işleri eyvanlardan meydana gelmiştir. 34 mekân yer alır. Kalenin beden duvarlarının köşeleri kare formunda kulelerle takviye edilmiştir.
Kale içindeki şapel binası kalenin doğu tarafında yer alır.