Bostancılar Köyü Mudurnu Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mudurnu Bostancılar Köyü - Bostancılar Köyü Hakkında - Bostancılar Köyü Tanıtımı - Bostancılar Köyü Resimleri
Tarihi

Köyün ismi köylülein bahçe bostan işlerine aşırı önem vermelerin dolayı çevre köyler tarafından konulmuştur.Bahçe bostan yapmanın amacı ekonomik değil hobidir.bir diğer ismi ballar dır.İnsanların gayet sıcak kanlı olup misafir perverdirler.Köyümüz evrafı dağ olup kaynak suları çok güzeldir.Dağlar köyün etrafını bir sur gibi çevrelemiştir.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Yemeklerden kaşık sapı ve höşmelim meşhurdur. Ayrıca köyde bizans zamanından kalma kilise kalıntıları ve büyük taşlara yazı işlemeri vardır.Rum mezarları yaygındır.

Coğrafya

Bolu iline 69 km, Mudurnu ilçesine 18 km uzaklıktadır.Ortalama rakım 1040m düzeyindedir ,Köyün güneyinden sorgun çayı akmaktadır

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ama son yıllarda iklim değişikliğiyle berabar karasal iklim yaygındır.Son yıllarda orman işletmesinin yanlış uygulamaları 400 çam ağacının yok olmasına sebeb olmuştur.Bu köyde susuzluğun artması ve erozyonu tetikler niteliktedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri son yıllarda göçlerle nufus 150 olmuştur.

2000 238
1997 253

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa(kümes ve büyükbaş)dayalıdır.Özellikle kümes hayvancılığı çok önemlidir.Köyde toplam 150 000 tavuk kapaitesi vardır.köyde yaklaşık 250-300 büyükbaş hayvan vardır.Köyde son yıllarda patates ekimide yaygındır.köyde yıllık 150 ton civarı patates elde edilir.Bu miktar artmaya eğilimlidir fakat yaz aylarında köydeki derenın kuruması ve yanlış sulama yapan çiftçiler engeldir.Devletimizin yardımı halınde artabilir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Sağlık evi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Fakat köy içinde bulunan ahırlar sebebıyle kanalızasyon yetersizdir. internet bağlantısı vardırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz