Bostanyeri Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Bostanyeri Köyü Merkez - Bostanyeri Köyü Hakkında - Bostanyeri Köyü Tanıtımı - Bostanyeri Köyü Resimleri

Düzce

Bilgiler
Nüfus 458 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81000
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Merkez

Bostanyeri, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köyün ilk adı arapçitliği dir.osmanlı döneminde saraya atyetişciriligiyapılan arapkökenli atlar veseyisleri olan çiftlik ten adını almıştır.daha sonra BU GÜNKÜ KARPUZU MEŞHUROLAN DİGER BÖLGELER GİBİ Türkiye capında meşhur ve özel bostan yetiştiriciligi yapılmakta idi,ilk olarak köye yerleşen kafkasya bölgesinden kazuk ailesidir.köyün ilk adı ise kazuklarınköyü anlamına gelen kazukhabletçuk DİR. daha sonra shapsughhable(shapsugh ların köyü)adını almıştır.bu ismin verlme sebebi ise adige(çerkes)lerin shapsugh boyundan insanların ikamet etmesidir. Köy, 1999 düzce depreminden sonra yoğun göç almış, şehir merkezi nüfus yoğunluğu bostanyeri köyüne yönelmiştir. Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği Bostanyeri köy sınırı içinde bulunmakta, özellikle yaz aylarında çeşitli etkinlikler düzenlenen aktif bir yer olarak faaliyet göstermektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Düzce merkezine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 TOPLAM:1462

ERKEK: 727 KADIN: 735

2000 458
1997 729
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - MUAMMER CEYLAN

1999 - CEVAT ASLAN
1994 - CEVAT ASLAN
2009 - MUAMMER CEYLAN
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu inşaatı devam etmektedir ayrıca ücretli taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi 2007 yılı içinde tamamlanmıştır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz