Botsvana Cumhuriyeti Hakkında Herşey / Botsvana Cumhuriyeti

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Botsvana Cumhuriyeti (Lefatshe la Botswana) önceleri İngiltere'ye ait Bechuanaland himaye bölgesiydi. 30 Eylül 1966 yılında bağımsız bir ülke oldu. Güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti, batısında Namibya, kuzeyinde Zambiya ve kuzeybatısında Zimbabve yer alır. Ülke, adını en büyük etnik grup olan Tswanalardan almaktadır. Ekonomisi ağırlıklı olarak hayvancılık ve madenciliğe, özellikle elmas madenciliğine dayalıdır. 1971'de bulunan Oraga elmas yatakları ülkeye büyük gelir sağlar. Elmas dışında, nikel ve bakır madenlerinden de gelir sağlanmaktadır.

Afrika'nın çöllerinden biri olan Kalahari çölü, ülkenin önemli bir kısmını kaplar. Yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık olduğu ülkede yarı kurak bir iklim yaşanmaktadır. Ülkenin denize kıyısı bulunmamamaktadır.

Ekilebilir alan %1'den az olduğu için tarım önem kazanamayıp yerini hayvancılığa bırakmıştır. Ülkenin önemli madenleri, elmas, bakır, nikel, tuz, gümüş, kömür olarak sıralanabilir. İşsizlik resmi olarak %23.8 olsa da gayriresmi rakamlarda %40'a kadar çıkmaktadır. Buna rağmen Afrika'da kredi riski açısından en iyi ülkelerden biri olarak kabul edilir.

HIV/AIDS [değiştir]Ülkenin en büyük sorunlarından biri de AIDS'tir. Ülke nüfusunun %35-40 gibi büyük bir çoğunluğu aidslidir.


Coğrafya [değiştir]Coğrafi konumu: 22 00 Güney enlemi, 24 00 Doğu boylamı

Haritadaki konumu: Afrika

Yüzölçümü: toplam: 600,370 km²

kara: 585,370 km² su: 15,000 km²

Sınırları: toplam: 4,013 km

Sınır komşuları: Namibya 1,360 km, Güney Afrika 1,840 km, Zimbabve 813 km

Sahil şeridi: 0 km (kara ile çevrili)

Denizleri: yok (kara ile çevrili)

İklimi: Ülkenin büyük bölümünde kara iklimine özgü aşırılıkların görüldüğü astropik bir iklim hüküm sürer. Yaz ayları Ekim-Mart, kış ayları Nisan-Eylüldür. Sıcak ağustos rüzgarları Kalahari`deki kumları ülkenin her yerine taşır.

Arazi yapısı: Güney Afrika Platosu`nun bir parçasını oluşturan Botsvana, yüzey şekillerinin tepelik ve yer yer kırık olduğu güneydoğu kesimi dışında bir düzlük biçimindedir.

Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Limpopo kavşağı ve Shashe Nehri 513 m; en yüksek noktası: Tsodilo Tepelikleri 1,489 m

Doğal kaynakları: elmas, bakır, nikel, tuz, potas, kömür, demir yatakları, gümüş

Arazi kullanımı: Tarım için elverişli: %1 sürekli ekinler: %0 otlaklar: %46 ormanlık: %47 diğer: %6 (1993 verileri)

Sulanan arazi: 20 km² (1993 verileri)

Doğal afetler: Periyodik kuraklıklar; mevsimsel Ağustos rüzgarları batıdan eserek kumları ülkenin dört tarafına yayarlar, bu da önemli ölçüde görüntü kirliliğine neden olabilir.

Coğrafi not: kara ile çevrilidir.