Boyacı Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Boyacı Köyü Kocasinan - Boyacı Köyü Hakkında Bilgiler - Boyacı Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 166 (2000)
Rakım 1326 metre
Koordinatlar
Posta Kodu 38130
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Kocasinan

Tarihi

Eski Boyacı'nın yerleşim yeri olarak tarihi, miladi yüzyılın başlarına rastlar. İsa'nın getirmiş olduğu vahye insanları davet edip, Roma rejiminin kabullenmeyişi, karşı koyuşu ve zulümünden sakınmak maksadıyla inanan insanların yeryüzünün sert kaya katmanlarını oyarak ibadethane inşaa ettikleri devre ait kalıntılar hala Eski Boyacı da canlılığını koruAynı tür yerleşim birimi kalıntıları Erkilet ve havalisi köylerle beraber, Talas ve Mimarsinan civarında ve Kapadokya bölgesinde aynı maksada yönelik olarak yapıldığı anlaşılmaktadır. M.S. III. Yüzyıldan sonra vahye direnen Roma hükümdarlarının nihayet dini değerleri kabullenme-leriyle beraber, inanan insanlar da özgürce dinlerini yaşayıp yayabilecekleri yeraltı oyma ibadethanelerinden yerüstü yerleşim birimlerine geçtiler. XVI. Yüzyıla kadar bu oyma barınak-ları kullanmaya devam ederken yedi ayrı yerde yedi boy halinde yaşayan (İcipınarı, Ören, Pınarbaşı, Demircilik, Kabakderesi, Karapınar, Seyitpınarı) ailelerin şu anki, Eski Boyacı'ya yerleşmeye karar vermeleriyle köy haline dönüşmüş oldular. Yine o yıllarda ticari olarak geniş cehriliklere sahip olmalarından ve en iyi kırmızı rengi veren kök cehrilerin bu bölgeden toplanarak boya hammaddesi olarak kullanıl-masıyla yerleşim yeri "Boyacı" adını alır. Yine bir rivayete göre Aydın tarafından gelen yörüklerin Adana Sancağına, oradan Göksun Sancağına ve oradan da Kayseri civarına yerleşen boyacı obasının sanıldığı ve iki sülaleden (Emir ve Hıdır)olarak bilindiği rivayet edilmektedir. O yıllarda gayrimenkul değeri olarak bağ ve tarlanın yanı sıra cehrilikler de önemli bir yer işgal etmekte, hatta köy ve şehir ekonomisine katkısı bakımından en ön planda yer almaktadır. Gayrimüslimler tarafından köylülere toplatılıp satın alınan cehriler İzmir ve İstanbul'daki dokumacıların yanı sıra dünyanın dört bir yanına da ihraç edilmekteydi. 1980 yılından sonra heyelan ve yerleşim yerinin kısıtlı olduğundan, eski köyden merkeze 4 km daha yakın bir bölge yeni Boyacı'nın yerleşim yeri olarak seçilmiştir.

Bu arazi kısa süre içinde parsellenerek köylülere dağıtıldı. Yine on yıl gibi kısa süre içinde yüzü aşkın muntazam bahçeli evler inşa edildi. Su sorununu aşmak için uzak pınarlardan tahliye yolu ile getirilen suların kifayet etmemesiyle sondaj suyu çoğu halkın tercih ettiği ve kullandığı su olmuştur. Büyükşehir sınırları içerisinde kalmasıyla Kaski tarafından 2006 yılında yapılan sondaj çalışmaları neticesinde eski köy yerine yakın bir yerden güzel bir su bulunmuş olup, Kuşcu ve Boyacı Mahallelerine yetecek güzel içme suyu temin edilmiştir. 1984 yılına kadar Erkilet bucağına bağlı bir köy iken, değişen yasa ile metropol Kocasinan İlçesine bağlı bir köy haline dönüşmüştür. Şu anda 200 civarında tamamı tüm yıl meskun olmayan evlerin çoğunun inşası bitmiş durumda olup, çoğu köylüler tarafından "tatil yaz evi" veya "hafta sonu evleri" (weekend hause) olarak değerlendirilmektedir. 1996 yılında başlatılan "pilav günü" geleneğine köylülerin teveccühü gün geçtikçe artmakta olup, birlik ve beraberlik ve geleneklerin yaşatılması bakımından önemli bir kültürel zenginlik olarak devam etmektedir. 2000 yılında kurulan Boyacı Köyü Kalkındırma Güzelleştirme Derneğinin katkılarıyla mezarlık ve köy çevresine 5000 civarında çam, meşe ve değişik fi-danlar dikilmiş olup bakımı ve sulamasıyla ilgili alt yapı ve sondaj çalışmaları tamamlanmış, köylülerin emek ve hizmetleriyle filizlenip boyatmaya başlamıştır. Günümüzde Boyacı kütüğüne kayıtlı 2000 civarında köylü ve 500 civarında hane olduğu tahmin edilmekte. Yemliha Barajının işlerlik kazanmasıyla trafik ve ilginin yoğunlaşacağı bir "yazlık dinlence köyü" olacağını bugünden tahmin etmek de zor değil.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Kayseri iline 26 km, Kocasinan ilçesine 26 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 -
2000 166
1997 237
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Ulaşım
Köye ulaşım Kayseri Büyükşehir otobüs işletmesi tarafından günlük 5 sefer koymuştur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Ali Berk
2004 -Naci Demir
1999 -Ali Salur - Mehmet Göveç
1994 -Ahmet Göveç
1989 -Ahmet Tuna
1984 -Ahmet Tuna


ek olarak boyacı köyü muhtarları arasında ahmet tuna 2 devir muhtarlık yapmıştır.temennimiz o gibilerdir.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır.Ayda bir Doktor gelir ve hasta olanları muayene eder,ilaçlarını yazar. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol ve köy içi yolları asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz