Boyalı Köyü Suluova Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Boyalı Köyü Suluova - Boyalı Köyü Hakkında - Boyalı Köyü Tanıtımı - Boyalı Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 226 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05500
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Suluova
Boyalı, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Boyalı köyü ismini toprak yapısından almışdır.köyümüzün jeolojik yapısı itibariyle 1 km içinde 5 adet toprakrengi bulunmakta ve çok rekli yapıya sayiptir.

Kültür
Amasya iline 22 km, Suluova ilçesine 25 km uzaklıktadır. ak dağın eteyine kurulmuş. engebeli araziden oluşan toplam arazisi 6.000 bin dönüp olup kiraz yetişdirmede Türkiyede söz saybi olmuş kiraz yetişdirmeye çok müsayitir.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 226
1997 224

Ekonomi
ayvancılıkla ve tarımla uğraşılsa bile son yıllarda tamamen meyveçiliğe yönelmiş ve kirazyetişdirçiğiyle ihracat firmamlarının gözdesi olmuş köylünün kazancı yılık 100 / 500 artmışdır.boyalı köyü s.s. tarımsal kalkınma koop. kurarak köylü bütün yetişdirdiği ürünleri bu kooparatif aracılıyla satmakata ve bu kooparatif amasyada ve Türkiyede ün yapmış üyelerini kurduğu sistemle malarını(kirazını) dünya pazarında pazarlamaktadır. boyalıda üç çeşit kiraz yetişmekte 1 çisi 0900 zirat denilen ve avrupanın çok aradığı dayanıklı bir kirazdır boyalıdada yetişen 0900 kirazı aroaması çok güzeldir 2 çisi lanberk kirazı oda ihracat kirazıdır ve mahoş bir tadı vardır 3 çüsü yöresel adlandırılan aliağa kirazıdır ve iç piyasalıktır yılda 500 ton kiraz boylıdan avrupa ve rusyaya ihracat olmakrtadır. köyün ilgiç bir hikâyesi vardır 1986 yıllarında amasyanın en fakir üç köyünden biriken şimdi kooparatif sayesinde ihracat yapan köy durumuna gelmişdir ve ekonomi yönünden örnek bir köydür.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. ayrıca köyde kalkınma ve sulama koop leride vardır iki koopratifin başkanıda ERCAN AK dır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - HALIL IBRAHIM DEĞİRMENCI

1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz