Bozalan Köyü Milas Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Milas Bozalan Köyü - Bozalan Köyü Hakkında - Bozalan Köyü Tanıtımı - Bozalan Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Mümtaz SANLI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 252 531 0001

Cep Telefonu: 0 539 201 8626

Bozalan, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ismi bölgede hüküm sürmüş olan; KODAPA UYGARLIĞI' ndan türetilmiştir. Köy, tahrip edilmiş ve arkeoğolojik açıdan ihmal edilmiş olmasına rağmen değerli antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.

Kültür

Bozalan halıcılığı ile ünlü bir köydür. Kök boya renk ve desenleri önemlidir. BOZALAN HALISI; ünü ülke sınırlarının dışına çıkmış oldukça önemli bir lokal el sanatı örneğidir ve halen orijinalliğini kaybetmeden günümüze kadar gelen teknik, hammadde ve motiflerle, tamamen el sanatı olarak üretilmektedir. Bu alanda İlçe Milas Kaymakamlığı ve Köy Muhtarlığı tarafından tescil ettirilerek halı üretimi ve halıcılık bir merkez etrafında toplanmıştır.

Coğrafya

Muğla iline 122 km, Milas ilçesine 53 km uzaklıktadır. Bozalan, dağ ve oman köyüdür. Köy bir orman köyü olup oldukça yoğun 'kızılçam, zeytin, keçiboynuzu, sakız, pinar ve yöreye özgü daha birçok çeşitli bitkisel popülasyona ev sahiliği yapmaktadır.

İklim : 2000 - 443

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve halıcılığa dayalıdır.Köy halıcılığı ile ünlü olduğu kadar zeytin ve zeytin yağı, bal ve arı ürünleri, kekik, defne, emla çayı ilede adından söz ettirir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye ulaşım Milas-Ören üzerinden ve Bodrum-Mumcular üzerinden sağlanmaktadır.Eskiden köyün yolu şuan trafiğe kapalı olan ve kullanılmayan taş döşemeli geren mevkiine çıkan yol iken, o yıllarda muhtarlık görevini yürüten M.Halil YILMAZ' ın katkı ve çabalarıyla bugünkü güzergahına kavuşmuştur. Köy yolu asfalt olup; şuan bakım gerektirmektedir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz