Bozarmut Köyü İhsangazi Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İhsangazi Bozarmut Köyü Bilgileri - Bozarmut Köyü Hakkında - Bozarmut Köyü Tanıtımı - Bozarmut Köyü Resimleri


Bozarmut, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: İHSANGAZİ

İl: KASTAMONU

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Rivayetlere göre çömez goca adlı kişi köye ilk yerleşenlerdendir.Bu yüzden köy halkına ÇÖMEZGİL denilmektedir.

Kültür

Tipik Anadolu kültürü yaşatılmaktadır. Devlete saygılı,dinine düşkün dürüst insanların köyüdür bozarmut. Şu an köy insanları genelde ankara ve istanbul illerinde yaşamaktadırlar. Ankara'da Uluğbey,Siteler ve Yenidoğan semtlerinde bozarmutlulara ulaşabilirisiniz. Köyümüzün mütevazi insanları Ankarada yaşayan , Kadir ÇÖMEN, Recep ÇÖMEN, Serkan ÇÖMEN,Turan ÇÖMEN,Numan GİDEROĞLU,Mustafa GELİR, Osman ŞENGÜL,Mahir ALACA,Niyazi GİDEROĞLU, Ali ŞENGÜL, ' dur.

Coğrafya

Kastamonu iline 62 km, İhsangazi ilçesine 25 km uzaklıktadır.Engebeli bir yapıya sahiptir. Ilgaz dağlarından güneşin doğuşunun izlenilmesi enfestir. Yukarı yayla, Aşık yaylası piknik için ideal yerledir.merkez köyde şu an Mustafa ÇÖMEN ve cami hocası mehmet ÇÖMENLİ yaşamaktadır. yaz aylarında biraz olsun nüfus artmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde yazın dahi soba yakılmaktadır. Ama nefis Ilgaz manzarası hiç bir şeye değişilmez..

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 138
1997 137

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy nüfusun da sürekli azalma kaydedilmektedir, köy bir çok yerde olduğu gibi sürekli göç vermektedir.köy nufusu genelde yaşlılardan oluşmaktadır.Merkez mahalle olan çömenli mahallesinde ŞABAN ÇÖMEN ve oğlu Mustafa ÇÖMEN tarafından inşaa edilen tarihi oluk mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Kadir Gideroğlu
1999 Kadir Gideroğlu
1994 Kadir Gideroğlu
1989 Hüseyin Gelir

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize ]] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy yerleşim yeri olarak yedi ayrı mahelleden oluşmaktadır.bunlar tokuroğlu mah.alaca mah,çömenli mh.haliloğlan mah,şengül mah,yukarı sıvar mah, kanlıca mah, dir

Dış bağlantılar

köy ihsangazi ye stabilize yol ,araç ilçesine stabilize yollarla birde sünlük., bedirgeriş köyleri ve boyalı yakendi aralarında stabilize yollarla bağlıdır

İle Uzaklığı: 62 km

İlçeye Uzaklığı: 25 km

Rakım: 1590 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Bozarmut Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz