Bozcaarmut Köyü Pazaryeri Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bozcaarmut Köyü Pazaryeri Bilgileri - Bozcaarmut Köyü Hakkında - Bozcaarmut Köyü Tanıtımı -Bozcaarmut Köyü Resimleri

İlçe: PAZARYERİ - İl: BİLECİK

Köy Muhtarı: YUSUF TÜRHEM

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Bilecik
Bilgiler
Nüfus 905 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 11800
Alan Kodu 0228
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bilecik
İlçe Pazaryeri
Web Sitesi
Bozcaarmut, Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesine bağlı bir köydür.
Tarih

Köyün adı ilk yerleşim zamanı (1890-1900) yıllarında köy meydanınıda ve civarda boz armut(kışlık sert armut) denilen armut ağaçlarından çok sayıda bulunması ve yazın yaylaya çıkanları kullandıkları isim sebebiyle kullanılmıştır. Ayrıca (1890-1900) yıllarında göç sebebiyle Atatürk döneminde Bulgaristandan gelen Göçmen (Muhacir) tabir edilen birçok ailenin gelerek yerleşmesi ve bu Köyün Muhacir köyü olarak bilinmektedir.Köyün bilinen tarihi itibari ile o günden bu güne kadar tarihi etkileyecek herhangi bir olayla karşı karşıya kalmamıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bilecik iline 43 km, Pazaryeri ilçesine 15 km uzaklıkta Bursa il sınırıda ve çok güzel bir göleti bulunmaktadır. Piknik ve Mesire alanı olarak kullanılmasına çok müsait olması ve ayrıca havasının temiz olması sebebiyle Bilecik İline sınır olan Eskişehir - Bursa İli ve İnögöl İlçesinden , Bilecik İli ve Bozüzük İlçelerinden yaz mevsiminde piknik amaçlı olarak günü birlik gelmeleri sebebiyle kalabalık bir nüfus girdisine sahip bulunmaktadır. Kış mevsiminin sert ve çok çetin geçmesi sebebiyle yaşam şartları zor geçmesine rağmen güzel ve aynı zamanda şirin bir köyümüzdür. Kışları kar yağışının olduğu dönemler içerisinde 1 metreyi bulan Kar kalınlığının bugünlerde dünyada yaşanmakta olan Küresel ısınma sebebiyle dünyayı etkilediği gibi Şirin Köyümüz olan Bozcaarmut Köyümüzüde etkilemiş bulunmaktadır. Havasının temiz ve çam ağaçlarının fazla (Orman) Köyü olması sebebiyle çok temizdir. Büyük ve şirin ve aynı zamanda bir Orman köyümüzdür.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 905
1997 466

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yusuf Türhem

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır,fakat kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz