Bozen Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bozen köyü bilgileri - bozen köyü tanıtım - bozen köyü resimleriBozen, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı daha önce burada bulunan boz bir tilkinin ininin olduğu ve bu bölgeye "Bozin" diye isim verildiği daha sonraları ise köye Bozen adı verildiği rivayet edilmektedir.

Yerleşim olarak köy, 1993 muhaciri olarak bilinen ve ilk olarak 1883 yıllarında Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinin Razgrad şehrinden Göbel nahiyesine gelen ve burada sivrisinek, sıtma ve bataklıktan kaçan muhacirlerin gelip bugünkü köyün olduğu yere yerleşmesiyle başlamıştır. Daha sonra bunu gören ve göçebe olarak hayvancılıkla geçimini sağlayan Yörük ve Türkmenler de köyün üst kısmına yerleşmeye başlamışlardır.

Köyde ilk zamanlar ve yakın geçmişe kadar bir takım anlaşmazlıklar yaşansa da, köy halkı bir bütün olarak yaşantısını devam ettirmektedir. Köy; idari olarak, Cumhuriyetin ilk yıllarında Yıldız köyünün mahallesi olarak yönetilmiş olup daha sonra muhtarlık olarak yönetilmeye başlamıştır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri, Köy muhacir ve yerlilerden oluştuğu için her iki toplumun da kendine özgü gelenek görenek ve yemekleri mevcuttur. Ancak her iki toplumda birbirinden etkilenmiştir. Eskilerde "Muhacir, erik-armut hoşafından; Yörük de ayranından vazgeçmez" diye de bir söz vardır. Geçmişte Yörüklerin geleneksel, yöresel kıyafetleri olup bu kıyafetleri günümüze kadar muhafaza edip bazı özel günlerde giyenler mevcuttur.
Coğrafya

Balıkesir iline 45, Susurluk ilçesine 23 Km. uzaklıktadır. Komşu köyler, güneybatıda Yıldız köyü, kuzeyde Yayalaçayır ve güneyde Gökçeağaç köylerine de 6 Km. mesafededir. Bu köyler ile ulaşım stabilize yol ile sağlanır. Kuzeybatıda Gürece köyü ve hemen onun altında Karaköy bulunmaktadır. Doğuda Kepsut ilçesine bağlı Örenli ve kuzeydoğu da aynı ilçeye bağlı Serçeören köyleri bulunmaktadır. Bu köyler ile direk ulaşım patika veya tarla yolu ile sağlanabilir.
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün bulunduğu rakım dolayısıyla kışları sert ve rüzgarlı geçer, kar yağışı zaman zaman çok olur. Yağışlar yağmur ve kar şeklinde olur. Köy yolu her kış mevsiminde bir kaç defa ulaşıma kapanır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 497
1997 530
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arazinin verimsiz ve kumlu toprak olması, sulama yapılamaması aynı zamanda arazilerin bir kısmının ormandan çevirme 2B kapsamında olmasına rağmen çiftçilik ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarım olarak genellikle buğday ve yazlık ürünlerden ayçiçeği ve mısır ekilmektedir. Köyde hayvancılık da önemli yer tutar. Önceleri koyun ve keçinin yerini şimdi büyük baş hayvancılık almıştır. Üretilen sütler günlük olarak süt firmalarınca satın alınmaktadır. Köy halkı çok çalışkandır, kendi işlerini bitirip yevmiye ile Karacabey ovasına günübirlik işlere giderler. Köyün arazileri verimli ve sulu tarıma elverişli olmadığından, köylüler Yıldız, Babaköy ve Gökçeağaç köylerinden arazi satın alma ve kiralama yöntemiyle üretimimlerini arttırma yoluna gitmektedirler.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz