Bozguç Köyü Çan Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çan Bozguç Köyü - Bozguç Köyü Hakkında - Bozguç Köyü Tanıtımı - Bozguç Köyü ResimleriBozguç, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: ÖMER ÖZTÜRK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (286) 425 5024

Cep Telefonu:
0 (544) 326 1837


Tarihi

Köy, 1877-78 Osmanlı-Rus harbinden sonra Bulgaristan’ın Hazargrat kasabasından gelenler tarafından kurulmuştur. Köyü ilk kuranlar Önce Mallıköy civarında bir yere yerleşmişler fakat daha sonra köyün şimdiki yerinin coğrafi özelliklerini daha güzel bulmaları ile köyün şimdiki yerini seçmişlerdir. Köylüler köyün ilk adının bozgöç olduğunu zamanla değişerek Bozguç halini aldığını söylemiştir. Köy üç tepe üzerine kurulmuş ferah ve yeşillikler içinde çok güzel bir yerde bulunmaktadır.

Köy 1928 Köylerimizde Çan kazasına bağlı olarak kayıtlıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi ; Gelenek göreneklerini muhafaza eden Et, Av yemekleri ve Hamurişi yemekleri, Doğal otlar ile yapılan yöresel yemekleri ile tatlıları denemeye değer. Muhtar köy evinde misafirlerini ağarlamaktadır.

Coğrafya

Çanakkale iline 87 km, Çan ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 878
1997 685

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Kale 'de, Çan 'da çalışanlar, Diğer iller işe Yurt dışında çalışanlar İş sahipleri mevcuttur. Halk Kültürünü muhafa eden, misafirperver, çalışkan ve sıcak kanlı kişilerdir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. İlköğretim Okulunda İnternet Hizmeti mevcuttur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy kahvesi ve Muhtarlık Misafir odası mevcuttur. 15 bilgisayarlı ve 4096 Kbps kapasiteli İnternet Cafe mevcuttur, Yenilenmiş Camii ve Eklentileri mevcuttur.Çok güzel bir camiye sahiptir.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz