Bozkandak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Bozkandak Köyü - Bozkandak Köyü Hakkında - Bozkandak Köyü Tanıtımı - Bozkandak Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: KARAMAN


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
552

1997
618


İle Uzaklığı:
45 km

İlçeye Uzaklığı:
45 km


Tarihi

Köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. 1880 yılında, Bozkır'ın Belviran kasabasına bağlı iken, 1894 yılında Karaman'a bağlanmıştır. Köy; Jeolojik yapı bakımından kireçli; boz bayırlara ve kırmızı, verimli topraklara sahiptir. Köy; kurulduğu bölgedeki boz bayırlar ve kandaklardan (Engebeli Arazi) dolayı, Bozkandak adını almıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Köy; Hacıbaba dağının güneyinde küçük bir tepenin eteğindedir. Karaman iline 38 Km., Konya'ya 95 Km. uzaklıktadır.

Doğusunda meşe ve ardıçlarla kaplı bir tepe, kuzeyinde tarım arazileri, güneyinde bağlar, doğusunda bağlar ve tarım arazileri, kuzeybatısında küçük orman ve bahçelerle dolu, hem dağ hem de ova görünümünde şirin bir Anadolu köyüdür. Köy; doğusundaki Kızılyaka köyüne 5 Km., güneyindeki Damlapınar (Manyan) köyüne 4 Km., güneybatısındaki Şeyhler köyüne 3 Km., batısındaki Güneysınır ilçesine bağlı Alanözü beldesine 8 Km., kuzeyindeki Muratdede (Mastad) köyüne 3,5 Km. uzaklıktadır.


Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır PTT acentesi vardır Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köyde, 2 camî, 1 Kuran kursu bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. GSM operatörü bulunmaktadır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.