Bozpınar Köyü Kahta Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kahta Bozpınar Köyü - Bozpınar Köyü Hakkında - Bozpınar Köyü Tanıtımı - Bozpınar Köyü Resimleri

Kültür

qlotek,balcane dev,tırşık,şilki,telhef bozpınar köyümüzün yörsel lezzetleridir. EVLİLİK:genelde görücü usulü ile evlilik yapılır,kız isteme;kadınlar tespit ettikleri kızın ailesini araştırır,uygun bulunursa araya o aileye yakın kişliler vasıtasıyla kız tarafına niyetler bildirilir kız tarafı uygun bir cevap verirse hazırlık yapılır.erkek tarafının ileri gelenleri söz kesmeye giderler.söz kesmeden sonra nişan yapılır;söz ve nişandan sonra kız ve erkeğin görüşmesi normal karşılanır.DÜĞÜN:erkek tarafı düğüne akraba yakınları eş dostlarını toplarlar bu toplama xelat denilenhediyelerle ve mektupla olur.xelatı olanlar düğüne bir gün önceden giderler.düğünden bir iki gün önce çeyiz görmeye gidilir,düğün gecesi kız evinde kına gecesi yapılır,gelin adayının eline kınalar yakılır türkçe-kürtçe maniler söylenir ve tı li li ler çekilir,kına gecesinde erkek tarafında ise mevlüt okunur,ilahiler söylenir ve dualar okunur.düğünde misafirlere yemek verilir.kız getirme ile düğün devam eder gelinin getirilmesinden sonra takı takma olayı başlar.düğünlerde eğlenme şekli davullu zurnalı,daha sofi olan kesimler de teyip ya da arabana ile eğlenirler.gerdek öncesi damada eşşek semeri giydirilip sopa ile vurma,sağdıç tutma gibi işkenceler yapılır ve misafirler dağılır aile gelinle damadı evde başbaşa bırakarak yakın akrabaların evinde yatarlar ve düğün biter.

Coğrafya

Adıyaman iline 73 km, Kahta ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 525
1997 474

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak bu uğraşların günümüzde gelirler çok düşük olduğundan köylüler mevsimlik işçi olarak Giresun'a fındık, Adana'ya pamuk, Malatya'ya ise kayısı işçisi olarak gidiyorlar.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz