Bu Ramazan her akşam iki kere iftar yapın

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bu Ramazan her akşam iki kere iftar yapın

ESRA TÜZÜNDiyetisyen Taylan Kümeli bu sene Ramazan'da aç kalma süresinin 14 saate vardığını hatırlatarak uyardı: Günler uzun olduğu için sahuru kahvaltı gibi düşünüp, iftarı da iki partiye ayırmalı. İlk iftarda hafif besinler tüketilmeli..

Ünlü diyetisyen Taylan Kümeli, Ramazan boyunca oruç tutacak olanlara önemli beslenme tüyoları verdi:

* Oruç tutmak isteyen hastalarınıza neler öneriyorsunuz?
Ramazan'ın giderek daha uzun günlere rastlaması; kişilerde biraz endişe, biraz da sorular oluşturmaya başladı. Açlık süresinin 1n saate çıkması, sağlık riski taşıyan kişilerin çok dikkat etmesini gerektiriyor. Bu çok özel dönemde, kişilerin hata yapma lüksü gerçekten yoktur. Ramazan'da yaşanan uzun süreli açlık, metabolizma üzerinde önemli etkiler gösterebilir. Sağlık problemleri ile karşılaşmamak için iftar ve sahur sofralarında ve beslenmede, bazı inceliklere dikkat edilmelidir. Tutulan oruçta uzun süre aç kalınması metabolizmayı yavaşlatır ve besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Açlık sonucunda vücut hareketlerimiz yavaşlar ve metabolizma hızımız düşer. İftar sofrasında ani ve fazla miktarda yemek yenmesi; yemek sonrasında kan şekerinin hızlı yükselmesi ve ardından hızlı düşmesine neden olur. Bu durumu genelde iftar sonrasında kendimizi bitkin hissetmemizle ve üşümemizle hissederiz. Açlık durumunun uzun süre devam etmesi baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, uykuya eğilim, sinirlilik, hazımsızlık, şişlik, ekşime gibi sorunlara da neden olur ve iş verimi düşer. Bu gibi etkilerin görülmemesi için özellikle bu yıl daha farklı bir şekilde sahur ve iftar yapılmalıdır. Aksi halde, uzun süreli açlıklar sonucunda daha ciddi sağlık problemleri oluşabilir.

BİR ANDA YÜKLENMEYİN!
* Ramazan'da sizce nasıl bir beslenme şekli uygulanmalı?
İki öğün yemek yenen Ramazan'da en büyük yanlışımız; bir kerede fazladan vücuda besin yüklemektir. Ramazan'da 4 öğün yapılmasını önermekteyiz. Bir öğün kahvaltı olarak düşünülen sahurdur. İftar ikiye bölünmektedir. Birinci iftarda, kan şekerini çabuk etkilemekten kaçınılacak besinler tüketilmelidir. Bu; öğle yemeği mantığında olmalıdır. Bir saat ara vererek, esas akşam yemeği yani ikinci iftar yapılmalıdır. Burada ana yemek tarzında tüketim yapılmalıdır. Gece yapılacak ara öğün de, 4. öğünü oluşturmalıdır. Böylece az ve sık yeme mantığı, az da olsa uygulanmaya çalışılmalıdır.

YÜRÜYÜŞ YAPABİLİRSİNİZ!
* Ramazan'da spor yapanlar daha mı az acıkır?
Bütün gün düşük kan şekeri ile dolaşırken, spor hangi ara yapılacak diye düşünülebilir. Halbuki Ramazan bir tembellik ve kaçamak ayından çıkarılıp, disipline girilecek bir dönem olarak düşünülmelidir. Kan şekerini hızlı bir şekilde etkileyen Ramazan ayı boyunca, sert ve yoğun sporlardan kaçınılmalıdır. Egzersiz sağlıklı olmanın bir gereğidir. Bu nedenle Ramazan'da, iftardan bir saat sonra hafif yürüyüşler önerilmektedir.

* Nasıl tatlılar tercih edilmeli?
Sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Şekersiz yapılan meyve kompostoları, az şeker ile yapılan sütlaç, sadece Ramazan'da yiyebildiğimiz güllaç; bu dönemde en sağlıklı tatlı alternatifleridir. Tatlı grubu besinlerin yemekten iki saat sonra, ara öğün olarak tüketilmesi önerilir.

GAZLI İÇECEK İÇMEYİN!
* Susuzluk ihtiyacına karşı neler yapmak gerekir?
Sıvı tüketimini arttırmak için iftarda ilk yemek olarak çorba tercih edilebilir. Gün içinde susuz kalınacağından, iftar ile sahur arasında en az 2-2.5 litre su içilmeli, ayrıca ayran, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, çorba, komposto gibi içeceklerle de sıvı alımı artırılmalıdır. Gazlı içecekler ise, mide rahatsızlıklarına neden olabilecekleri ve yeme kapasitesini arttırabileceği için önerilmemektedir.

* Sahurda neler yenmelidir?
Mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahur için en iyi alternatifler kepekli tost, süt, meyve, peynir, ekmek, yumurta, zeytin ve gevrek olabilir. Ayrıca, iftar ile sahur arasında bol bol su da içilmelidir.
 

#2
Vücudunuzu oruca nasıl hazırlarsınız?

* Çalışanlar için Ramazan sofrası.

* Oruç tutarken kilo vermek mümkün mü?

* Hamileler oruç tutabilir mi?

* Çocuklar ve gençlerin oruç tutmasına izin verilmeli mi?

* Oruç tutarken ağız kokusu nasıl engellenir?

* Hangi hastalıklar oruca engel?

* Diyetisyenlerden özel iftar ve sahur yemekleri

* Oruç tutarken açlık stresi nasıl yenilir?

* Oruç ağrılara yol açıyorsa neler yapmalı?İftarda hangi gıdalar yenmeli?


İftarda ilk olarak su içilmelidir. Su çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. Uzun süre aç kalan mide ve sindirim sistemi üzerinde yük oluşturacak herhangi bir besin ve sıvı içecekten mutlaka uzak durulmalıdır.

* Yemeğe ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanmalıdır. Bağırsak problemi olanlar, çorbalarına kepek ilavesi yapabilecekleri gibi kepekli ekmek de tercih edebilirler.

* Mutlaka bir çeşit sebze olmalıdır. Bu; sebze yemeği olabileceği gibi, salata da olabilir.

* Yoğurt protein ihtiyacının karşılanmasında önem taşımaktadır. Uzun süreli açlıklarda vücuttaki riboflavin düzeyi düşer ve ağız aftları oluşabilir. Yoğurdun içerdiği riboflavin, bu durumun önüne geçebilir.

* Tatlı olarak sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Şerbetli, ağır tatlılar kişilerde yüksek şekere neden olabilir. Bu da; kişinin titreme, terleme ya da koma gibi bazı rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir.

* Meyve antioksidan içeriği ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi nedeniyle, bu dönemde mutlaka 3-4 porsiyon şeklinde tüketilmelidir.
 

#3
Sahurda neler tüketilmeli?


Protein içeriği fazla gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdikleri için tercih edilmelidir. Aynı zamanda tokluk da sağlayan bu besinler, sahurda unutulmamalıdır. Yumurta, yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar; sahur için ideal seçimler arasındadır.

* Kahvaltı şeklinde bir öğün olabilir. Ardından uyumaya devam edileceği için hem hafif, hem de tokluk sağlayacak mönüler seçilmelidir. Bu saatte börek ya da iftardan kalma yağlı yemekler tüketmek, sindirim güçlüğü ve mide rahatsızlığına neden olur.

* Bol sıvı alınmalıdır. Su içilmelidir. Unutulmamalıdır ki; gün içinde iftara kadar bir daha sıvı tüketiminin sağlanabileceği bir fırsat olmayacak.

* Meyve mutlaka yenmelidir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve vücut direncinin artması için mevsimine uygun çok şekerli olmayan meyveler, sahurda bir porsiyon şeklinde önerilir.

* Fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir.Ramazan mönüsü

ESRA TÜZÜNSAHUR
* Bol su.
* Kepekli peynirli tost + domates, salatalık, biber, maydanoz + 1 bardak süt + 1 meyve.

İFTAR
1. öğün
* 1 bardak su.
* 1/8 Pide ve muhtelif kahvaltılık. (Peynir, zeytin, hindi salam)
* 1-2 hurma.
* 1 kase çorba.

1 SAAT SONRA
Bitki çayı içilebilir ya da hafif yürüyüşler yapılabilir.
2. öğün
* Izgara tavuk (100 gram) + salata + 2 kaşık yoğurt + 2 kaşık zeytinyağlı sebze.

2 SAAT SONRA
3 top diyet dondurma + 3 yemek kaşığı vişne + üzerine toz tarçın.