Bu virüse dikkat!

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cinsel yolla bulaşıyor, sinsice ilerliyor. İnsanların yüzde 60`ı bu virüsü taşıdığından habersiz.

Cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyen Genital Herpes genital bölgeyi, anüsü, kalça bölgesini, ağız, yüz ve dudakları etkiliyor. Cinsel yolla bulasan Genital Herpes virüsünü taşıyan insanların yüzde 60’i bu virüsü taşıdıklarından habersiz. Araştırmalara göre Türkiye’de virüsün görülme sıklığı yüzde 90’lara ulaşmış. Virüs vücuda girdikten sonra hücreler içinde yaşamını sürdürerek değişik zamanlarda tekrarlayarak yangı yapıyor. Cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyen Genital Herkes eşten eşe kolayca bulaşıyor.

BELİRTİSİ 15 GÜN SÜRÜYOR

Acı veren kasıntılı kabarcıklar, genital bölgeyi etkileyen yumrular, döküntüler ve idrar yaparken duyulan ağrı, HSV tip 2ínin ilk basta görülen klasik belirtileri. Hastalığa ateş, halsizlik, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler de eslik ediyor. Ağrı, kabarcıklar ve kırmızı, içi sıvı dolu sislikler seklinde görülen belirtiler 10 ila 15 gün sürüyor.

HASTA FARKINDA DEĞİL

Virüsü taşıyanların yüzde 20’sinde hiçbir bulgu görülmüyor. Hem genital hem de yüz herkesine sebep olan HSV–1 ve HSV–2 dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını etkiliyor. Türkiye’de bu virüsün görülme sıklığı yüzde 90 oranında.

TEMASLA GEÇİYOR

HSV tip 2’nin neden olduğu genital herpes hastaliklari ağızdan ariza, ağızdan genital bölgeye ve genital bölgeden genital bölgeye temas yoluyla bulaşıyor. Hastalığın bulaşması için semptomların olması gerekmiyor. Belirti vermeden esten ese geçiyor.

HAMİLELİKTE DE OLABİLİR

Annede hamile kalmadan önce veya gebeliğin erken evrelerinde genital herkes belirlenmisse, yeni doğan bebeğe enfeksiyonu bulaştırma riski düsük oluyor. Eğer anne genital HSV virüsünü gebeliğin son üç ayında alırsa, bebeklerde risk yükseliyor.