Bucak Köyü Karaisalı Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaisalı Bucak Köyü Bilgileri - Bucak Köyü Hakkında - Bucak Köyü Tanıtımı - Bucak Köyü Resimleri
Bucak ,Adana Karaisalı ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KARAİSALI

İl:ADANA

İle Uzaklığı:68 km

İlçeye Uzaklığı: 18km

Rakım:420 m

Nüfus:

2000:452
1997:427

Tarihi

Koyun cogunlugu turkmendır, yarısı karakecılı yoruklerınden,dıger yarısı ıc anadoludan goc etmıs yıne turkmenlerdır. koyun tarıhı gecmısı yaklası 250 yıllıktır. koy cıvrında ernmenılerden kalma kalıntılar vardır. kurtulus savasına kadar buralarda ermenıler yasamısır.

Kültür

Köyün gelenekleri turkmen gelenegıdır. Okuma yazma oranı cok yuksektır. ılk okul koyde 1947 yılında yapılmıstır. su anda tasımalı bolge okulu vardır.

Coğrafya

Adana iline 68 km, Karaisalı ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup,bağcılık ve zeytin yetiştirilmesine önem verilmektedir.süt ve süt mamülleriyle ilğili kooperatif kurulma aşamasındadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır sağlık kabini ve köyün misafirhanesi bulunmaktadır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.tren istasyonu bulunmaktadır.köye bağlı olarak 3 km güneyinde akgedik parçası vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz