Büğet Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Büğet Köyü Yeşilhisar - Büğet KöyüHakkında Bilgiler - Büğet Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 131 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38800
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Yeşilhisar

Büğet, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber köyde bulunan tarihi kalıntılardan Roma ve Bizanslılar döneminden beri yerleşim yeri olduğu sanılmaktadır. Köy ismini halen özelliğini koruyan yontma taşlardan yapılmış baraj (Eski dilde Büğet)ve göletten almıştır.Köyün eski yerleşim yeri mağaralardır (Yerel dildeki adı Keler'dir). Kelerlerin bir tanesi Klisedir.

Bu kilisede İsa'nın vb. boyama figürleri mevcuttur. Büğet'in şimdiki yerleşim yeri Kelerlerin önündeki düzlüktür.Kayseri-Niğde Devlet Karayolu istikametinde 1 Km sağında[kaynak belirtilmeli] içerdedir.

Coğrafya

Büğet'in toprak yapısı kirs olduğundan zirai olarak verimli değildir.Toprağın kirs,yüzey sularının kurumuş ve yetersiz yağış yağmasından dolayı ekonomik olarak fakir kalmıştır.Ağaç 3-4 sene büyümekte ama kökü kirse ulaştığında kurumaktadır.Sürekli dışarıya göç vermiştir. Kayseri iline 91km, Yeşilhisar ilçesine 24 km uzaklıktadır. Niğde iline 40 km'dir.

Köy içerisiden Kayseri,Niğde ve Adana istikametine giden tren yolu vardır,ama tren istasyonu yoktur.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Ayrıca köy içerisinde lezzetli ve Türkiye ve dünyaya pazarlanılan patates ekimi yoğun olarak mevcuttur. Civar köy ve illere rağmen ekimi yasaklanmamıştır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus veriler
2009 98
2007 131
2000 170
1997 116
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 Haydar Oyardı 2004 Haydar Oyardı 1999 Memduh Oyardı 1994 Erdoğan AYBAY 1989 Memduh Oyardı 1984 Memduh Oyardı

Muhtarlık yapmış kişiler: Musa Şimşek , Niyazi Ekici , Hasan Kuzu(Öğretmenlik de yapmıştır) , Dursun Oyardı,Yusuf Aybay,Hatem Çelikten,Hacı Sadık Oyardı
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.2004 yilında seçimi kazanan HAYDAR OYARDI Köyün içme suyu şebekesini yenileterek ve kanalizasyon şebekesini devlet kurumlarına yaptırmıştır.. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde cami bulunmaktadır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz