Buhara pilavi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
BUHARA PİLAVI

250 gr Jasmin pirinci

500 gr Kuzu Kuşbaşı Kol veya But'dan

2,5 - 3 bardak pişen etin suyu

Bir orta boy sogan

2 Orta boy Havuç

100 gr Tereyağı

1 Çay kaşığı Yenibahar

1 Çay Kaşığı Tarçın

2 Çay kaşığı Karabiber

2 çay kaşığı Tuz
Pirinci yıkayınız sıcak su bulunan ve içine tuz atılmış bir kapta su soğuyana kadar bekletiniz. Kuzu etlerini normal kapaklı tencerede veya düdüklü tencerede 3 bardak su ile yumuşayana kadar pişiriniz. Düdüklü tencerede 25 dakika kafi gelmektedir. Normal tencerede bir saatden fazla sürer.

Diğer yanda soğanları ince yemeklik doğrayınız ve tereyağında kavurunuz. Bir kaç dakika sonra rendelenmiş havuçları da katarak kavurmaya devam ediniz. Soğan da havuç da yanmadan yumuşamış olmalı. Gerekiyorsa bir fincan su ilave ederek pişirmeye devam ediniz.

Pişmiş etin suyundan 2,5 bardak soğanlı havuçlu karışıma katınız ve pirinçleri de tuzunu yıkayıp süzdükten sonra üzerine boca ediniz. Tuz karabiber tarçın, yenibaharı da katarak bir karıştırınız ve pişmiş etleri bu sulu karışımın üstüne yayınız. Harlı ateşte pirinçler suyunu çekene kadar pişiriniz.

Pilavın yüzeyi gözgöz olunca ateşi kısınız ve bir beş dakika kadar daha kısık ateşte tutunuz. Ateşi söndürünce tencere üzerine bir bez örterek kapağı kapalı olarak 20 dakika dinlendiriniz.
Pilavınız servise hazırdır.