Bukalemun Resimleri, Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir? Bukalemunlar Hakkında Bilgiler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bukalemun Resimleri

Bukalemun nasıl yaşar, nasıl beslenir,nasıl renk değiştirir?
Erkek bukalemun resmi, Male Jacksons Chameleons
Bukalemun nasıl yaşar, nasıl beslenir,nasıl renk değiştirir?

Yarasalar yönlerini bulmak ve beslenmek için çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu ses dalgalarının frekansları 20 binin üzerinde, yani ultrasonik oldukları için insanlar bunları duyamaz. Bu ultrasonik sesler yerdeki avdan yansıyarak yarasaya geri gelir. İşitme sistemi ile bu geri gelen sesi algılayan yarasa avının bulunduğu yeri kesinlikle saptar. Hatta devamlı gönderdiği ses dalgaları sayesinde onun hareketini de izleyebilir. Yarasaların bazılarının bir çeşit sonar olan bu sistemi o kadar gelişmiştir ki, dişilerini arayan erkek kurbağaların seslerinden büyüklüklerini ve iyi bir av olup olmadıklarını anında saptayabilirler.
Bukalemunların deri rengi sarı, yeşilin çeşitli tonları, kiremit kırmızısı, kestane rengi ve siyaha dönebilir, hatta deri üzerinde benekler ve çizgiler oluşabilir. Gözleri birbirinden bağımsız olarak döner. Gözlerden biri yukarı ve sağa odaklanırken diğeri aşağı ve sola bakabilir ve 360 derecelik görüş alanı vardır. Bu özelliğini avının uzaklığını hesaplamada kullanır. Solucan şeklinde olan dil, bukalemunun vücudundan daha uzun olup, dillerinin ucu sürekli olarak yapışkan bir sıvı ile nemlendirilen piston şeklinde yumruya sahiptir.
Günümüzde bulunabilen ve pet hayvanı olarak yetiştirilen bukalemun ırkı peçeli bukalemunlardır. Bakımları için tüneyebilecekleri uzunlukta bir kafese, ilave ısı ve ultraviyole ışığı kaynağına, damlama tarzında akan su kaynağına ve beslenme için çeşitli böceklere gereksinim duyarlar.
Peçeli bukalemunların doğal yaşam alanı Yemen'in batısı ile Suudi Arabistan'ın güneyindeki dağlık bölgeler kenarında su birikintisi, yeşilliğin ve dolayısıyla böceklerin bulunduğu yerlerdir. Bu bölgeler nisbeten daha nemlidir ve çevre sıcaklığı 20-43 0C arasında değişir. Yapraklardan sızan damlaları dilleriyle emerek su içerler. Bukalemunları sabah serinliğinde güneşlenirken, ağaç dalları ve çalılar üzerinde görmek olasıdır.Bukalemunların tırmanmaya yarayan uzun kuyrukları ve dalları kavramaya yarayan güçlü ayakları vardır. Deri rengi sarı, yeşilin çeşitli tonları, kiremit kırmızısı, kestane rengi ve siyaha dönebilir, hatta deri üzerinde benekler ve çizgiler oluşturabilirler. Gözleri birbirinden bağımsız olarak döner. Gözlerden biri yukarı ve sağa odaklanırken diğeri aşağı ve sola bakabilir ve 360 derecelik görüş alanı vardır. Bu özelliğini avının uzaklığını hesaplamada kullanır. Solucan şeklinde olan dil bukalemunun vücudundan daha uzun olup, dillerinin ucu sürekli olarak yapışkan bir sıvı ile nemlendirilen piston şeklinde yumruya sahiptir.Bukalemunlar Nasıl Avlanırlar?Avlanacakları zaman avlarına sessizce yaklaşırlar, gözlerini avlarına odaklarlar ve bir dil boyu kadar yaklaştıklarında ağızlarını yavaşça açarlar, dil kemiği ileriye doğru sürülür ve dilin üçte ikisi çok hızlı şekilde ileriye doğru fırlatılır. Dilin ucundaki yumru avına yapışır. Sonra dil ağza çekilir. Bukalemunlar böcek yiyerek beslenirler. Yaşayabilmeleri için günde en azından 20-30 canlı sinek, 7-8 orta boy canlı çekirge ya da 10 kadar ufak canlı hamamböceği ile beslenmelidir.


Bukalemunlar Neden Renk Değiştirirler?Erkekler ve dişiler arasında bazı yapısal görünüm farklılıkları vardır. Erkekler 45-60 cm, dişiler 30 cm uzunluğundadır. Her iki cinste de renk değiştirme özelliği vardır, fakat erkekler daha parlak görülür. Renk değiştirme sinirsel uyarımlarla denetlenir. Bukalemunların rengi sağlık durumuna, bölgesine yapılan saldırılara, çiftleşme dönemine, deri değiştirme dönemlerine, yaşa, cinsiyete, çevre sıcaklığına, ışığa ve mevsime göre değişiklik gösterir. Korku ve sinirlenme halinde ani ya da kademeli renk değişikliği meydana gelir.

Aşağıdaki linkte bir bukalemunun nasıl hızlı birşekilde renk değiştirebildiğini görebilirsiniz. Bukalemunun hızlı renk değiştirmesi videosu

Mynet Eksenim - Video - h.bilgehancihanci - Bukalemun nasıl renk değiştirir.


Bukalemunlar Yalnız Yaşarlar


Yaşam süreleri erkeklerde 7-10, dişilerde 4-6 yıldır. Bukalemunlar yalnız yaşayan hayvanlardır. Yanlarına başka bir bukalemun konulduğunda strese girip iştahsız hale gelirler. Bukalemunlar ürkek ve yavaş hareket eden canlılardır. Korkutulduklarında tıslar ve renk değiştirirler. Tutulduklarında strese girip hastalanabilirler. Ele alınmak istendiğinde sırt, boyun ya da kuyruğundan tutulmamalıdır. Bukalemunun kendiliğinden ele tırmanmasına izin verilmelidir. Akvaryum tarzında camdan yapılan kafesler bukalemunlarda strese neden olduğundan kafesler camdan başka bir materyal kullanılarak yapılmalıdır. Kafeste bukalemunun tırmanabileceği dallar yeşil bitkiler bulundurulmalıdır. Çevre sıcaklığı gündüz 26.5 0C, gece 210C, güneşlenme alanı 32-37.5 0C olmalıdır. Isıtma için 75 wattlık lamba ve reflektörden yararlanılır. Geceleri gerekli ısıya ulaşmak için oda ısıtıcıları ve kızılötesi lambaları kullanılabilir. Direkt güneş ışığı D3 vitamini sentezi için uygundur fakat aşırı sıcaktan kaçınılmalıdır. Direkt güneş ışığına alternatif olarak full spektrumlu ultraviyole lambaları kullanılabilir.
 

#2
Bukalemun Resimleri, Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir? Bukalemunlar Hakkında Bilgiler
Panter bukalemunu resmi (Furcifer pardalis)

Bukalemun resimleri dünyası


Ve Jackson bukalemunu resmi (Chameleon jacksoni)

Bukalemun resimleri arşiviBukalemun fotoğrafları arşiviBukalemun resimleri arşivi
 

#3
Bukalemun Resimleri, Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir? Bukalemunlar Hakkında Bilgiler
Bukalemunlar aslında bir kertenkele türüdür fakat onları kertenkelelerden ayıran özleliği ayakları,dili,renk değiştirmeleri ve şekilleridir.Genellikle ağaçlık alanlarda yaşarlar.Türkiye'de Ege ve Akdeniz'de bolca bulunurlar.Uzunlukları 25,30 cm olur.Çok yavaş yürürler.Dilleri boylarının 1-1.5 katı uzunluğundadır. Ayak ve kuyrukları ile dalları kavrayarak hareket ederler ve gözleri birbirinden bağımsız hareket edebilir,biri aşağı bakarken diğeri yukarıya bakabilir.Dişiler yumurtalarını kazdıkları çukura bırakır.Yem problemleri yüzünden evde beslenmesi oldukça zahmetlidir.Günde en az 10 çekirge ya da hamam böceği yemesi gerekmektedir.Kurutulmuş krilleride yiyebilir ama doğası gereği canlı yem ihtiyacı mutlaka giderilmelidir.Durağan su içmezler ve sulama sistemleri ona göre yapılmalıdır.Damla damla su her zaman akmalıdır.Yapılacak terrarium en büyük olacak şekilde ayarlanmalıdır,60+60+100 en az olmalıdır. Hayvanlar için rahat ortam yaratabilmek için mümkün olduğu kadar en büyük terarriumu yapmalısınız.Mutlaka sineklerin rahatlıkla girebileceği tel ızgaralar olmalıdır, hayvanlar kendi başlarınada rahatlıkla beslenebilsin.Bol miktarda dallar ve tırmanacağı ağaç parçaları olmalıdır.Terariumu mutlaka düzenli bir şekilde temizlemelisiniz,yenmemiş böcek ölülerini ve pislikleri mutlaka almalısınız.Canlınız yem yemiyorsa mutlaka aldığınız ortama geri bırakınız.

Bukalemun resimleriBukalemun fotoğraflarıBukalemun resim arşivi
 
#4
Bukalemun Resimleri, Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir? Bukalemunlar Hakkında Bilgiler
Bukalemunlar Hakkında Bilgiler ve Resimleri

Ek olarak bukalemunlar; Sinirlendiklerinde ileri geri hareketler ile birlikte garip bir ses çıkartırlar.Genel olarak bu tavırlarını kendi veya yakın türlerine karşı sergilerler(sürüngenler). Bölgeci bir hayvandır. Çalılık diplerini kendine bölge olarak seçerler. Korktuklarında vücut çevreleri sarı renk alır.Uzmanlara göre canlı yemle beslenmeleri doğal habitatları gereği gereklidir. Soğuk kanlı hayvanlar oldukları için vücut ısıları yükseldiğinde açık renklere bürünürler.Ilıman bölgelerde yaşarlar.Genelde senede 3 kez (doğal ortamarında) deri değiştirirler.Deri değiştirmeden önce renkleri solar.Deride bulunan keratinden ötürü kendi derilerini yerler.

Yaprak bukalemun resmiYaprak bukalemun resimleri
 
#5
Bukalemun Resimleri, Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir? Bukalemunlar Hakkında Bilgiler
Bukalemunlar nasıl renk değiştirir?

Bukalemun'un en iyi bilinen özelliği devamlı renk değiştirmesidir. Bu yalnız ona has bir özellik değildir. Balıklarda, amfibyumlarda ve kertenkelelerde de bu kabiliyet vardır. Fakat muhakkak olan bir şey varsa, renk değiştirmek bukalemun'da en üstün derecesini bulmuştur. Bu garip kertenkele aslında, meselâ yeşilken, sarıdan geçmek suretiyle koyu griye dönebilmektedir. Bazen bu renklerin ikisi arası bir tonda görülür. Hiç ışıksız karanlık bir odada bulunduğu zaman sarı olur. Kuvvetli ışık altında koyu renk bir cismin üzerine konulunca, koyu gri olur. Beri yandan gene parlak ışıkta açık renk bir zemin üzerinde rengi sarıya döner.Bu renk değişmelerini anlamak için bukalemun'un derisine bir göz atmak lâzımdır. Tanelerle örtülü bu derinin içinde, siyah sarı, ve beyaz renkli zerreler vardır. Bu küçük gözelerin yüzeye yakın olanlarının çoğu sarı renktedir. Aradaki gözeler siyah, derinin en dip tabakasndakiler ise beyazımsıdır. Bu beyaz gözeler, tıpkı ayna gibi reflektör vazifesi görürler. Bukalemun bize sarı olarak gözüktüğü zaman, sadece genişlemiş sarı gözeleri görüyoruz demektir. Bunların arasında minik siyah gözeler de vardır, fakat deriyi mikroskop altında incelemedikçe onları görmeyiz.Sonra siyah gözler genişlemediği zaman, bukalemun'un bize neden yeşil olarak göründüğünü izah edelim. Bukalemun'un derisinin dip tabakasındaki beyaz gözeler mavi bir ışık yansıtırlar. Bu mavi ışık sarı gözelerden geçerken bize yeşil olarak gözükür, sözün kısası, bukalemun bu sırada yeşil renktedir.
Sonra da, üstteki sarı gözelerle dipteki beyaz gözelerin arasındaki siyah gözeler genişlediği zaman olanları görelim. Siyah gözeler bu sırada beyaz tabaka ile sarı tabaka arasındaki boşluğu doldurduklarından, bir ayna önündeki siyah stor gibi, dipteki beyaz hücrelerin yansıttıkları bütün mavi ışığın yolunu keserler. Bunun sonucunda sadece en üst tabakayı görebiliriz. Bu zaman bukalemun sarı renktedir.
Bir de balona benzer küçük siyah gözelerin genişlemeye devam ettiklerini farzedelim. Dış tabakaya saçaklı uzantılar uzatıp sarı gözelerin etrafını çevirmeye başlarlar. Sonunda biz artık sarı gözeleri göremez olur ve hemen hemen yalnız siyah göze görürüz. Bukalemun bu durumda koyu gri veya siyahımsı imiş gibi gözükür.