Büknüş Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Büknüş Köyü Akhisar Manisa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
büknüş köyü bilgileri - büknüş köyü tanıtım - büknüş köyü resimleriBüknüş, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının halk dilinde gümüşten geldiği söylenmektedir. Kimisine göre de köyün etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı çukurda kalmasından ötürü 'gümüş çanak' anlamına gelmiştir. Köyde araştırılmamış gün ışığına çıkmamış bir antik çağ tarihi vardır. Lidya'lılardan kalma antik eserler de vardır. (hermokapeleia)denilmektedir
Kültür

Köyün gelenek,köyde ege yöresi gelenek ve görenekleri hakimdir büknüş köyünde 08 ağustos 1991 yılında dolu afeti olmuştur bu afetten sona köy hızlı bir şekilde izmir'e göç vermiştir. O zamanlarda 1000 olan nüfus şimdi yarı yarıya düşmüştür.Köyde genelde geçim kaynağı olarak tarım işleri yapılmaktadır.Zeytin, tütün ağırlıklı olmak üzere çok nadir de üzümcülük yapılmaktadır.Akhisarın en kaliteli tütünü büknüş ovasından çıkmaktadır.Zeytinyağıda en dayanıklı ve lezzetli zeytinyağı bu ovadan çıkmaktadır. fakat tanıtımı yapılmadığı için çok bilinmemektedir. yemek kültürü olarak büknüş köyünde genelde zeytinyağlı sebze yemekleri tüketilmektedir.Bayramlar da SURA dinilen koyunun ön bacağından yapılan ve içine bulgur ya da pirinç doldurularak yapılan ekmek fırının da bir gece boyunca pişirilen geleneksel bir yemeği bulunmaktadır.
Coğrafya

Manisa iline 82 km, Akhisar ilçesine 32 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 641
1997 765
Ekonomi

Köyün ekonomisi zeytin ağırlıklı olarak ve tütün
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup günlük seferler vardır köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca köyde benzin istasyonu bulunmaktadır.köyde kooperatif de bulunmakta ama eskisi gibi faaliyette değildir.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0 (236) 422 74 51
Cep Telefonu:0 (535) 397 56 63


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz