Bulgaristan Üniversiteleri 2010-2011 Kayıtları Başladı

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bulgaristan Üniversiteleri

Türkiye'de bazı ilköğretim okulları ve vakıf üniversiteleri yüksek fiyatlarıyla dikkati çekerken Bulgaristan'daki üniversiteler uygun sayılabilecek eğitim ücretleriyle ÖSS'de istediği yeri kazanamayan öğrenciler için adeta 'can simidi' olacak.
Yüzölçümünün küçüklüğüne rağmen 33 üniversitenin faaliyet gösterdiği Bulgaristan'da tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınıyor. AB'ye üye olan ülkede verdikleri diplomalar Avrupa ülkelerince kabul gören saygın üniversiteler makul eğitim ücretleriyle de Türk öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmeye başladı.

Ana sınıfı parasına
TED'in ana sınıfı için belirlediği ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca 'Fahiş' bulunarak inceleme başlatılan yıllık 24 bin TL'lik eğitim maliyetiyle Bulgaristan'da 4 yıllık eğitim yapabilmek mümkün. Bulgaristan'ın en büyük üniversiteleri arasında yer alan Sofya Tıp Üniversitesi'nde tıp eğitimi yapmak isteyenlerin yıllık 5 bin Euro vermeleri gerekiyor. Bu fiyat vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerinin yarı ücretinden bile düşük kalırken öğrencilerden eczacılık bölümü için de 3 bin 500 Euro talep ediliyor. Bulgaristan'ın en eski üniversitesi olan ve 1888 yılından bu yana eğitim veren Sofya Üniversitesi'nde ise yıllık öğrenim gideri daha da düşük bir seviyede. 15 fakülte ve 74 bölüm bulunan Bulgaristan'ın en büyük ikinci kütüphanesine sahip olan Sofya Üniversitesi'nde 3 bin Euro verilerek filoloji pedagoji tarih matematik fizik veya kimya gibi bölümlerde bir yıl eğitim yapılabiliyor. Türkiye'den giden 2 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğü Sofya Teknik Üniversitesi'nde de Bulgarcanın yanı sıra İngilizce Fransızca ve Almanca eğitim veriliyor. Türk öğrencilerinin ofisinin de bulunduğu Soyfa Teknik Üniversitesi'nde yıllık eğitim maliyeti 3 bin Euro. ÖSS şartı olmayan bu üniversitelerde lise diplomanız ve lise transkriptiniz ile kayıt yapabilirsinizayıca ücretleri iki taksit halinde ödemek mümkün. Tüm bu detaylara Studyplus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının internet sitesinden ulaşılabilir. Kaptanlık Hukuk Mühendislik bile okuyabilirsiniz
Bulgar üniversitelerinde lise diploması ile gençler istedikleri bölümde özgürce okuyabilirler.

Avrupada serbestçe dolaş
Öğrenciler Bulgar üniversitelerinde eğitimleri boyunca avrupa vatandaşlık haklarından faydalanabilecekler ve alacakları liçna kart ile avrupada serbestçe dolaşabilirler.
Yapılan kampanyalar ile ucuz uçak bileti alabilir sabah almanya akşama parista eyfele karşı bir restorantta yemek yiyebilirler.

Çifte vatandaşa yarı fiyat
Bulgar üniversiteleri çifte vatandaşlık hakkı bulunan Türk gençleri için daha da cazip ücretlere sahip. Bulgaristan'da iktidar ortağı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan'ın verdiği önergenin Bulgar Parlamentosu'nda kabul edilmesinin ardından bu ülkedeki üniversitelerde eğitim görecek olan çift pasaportlu Türk öğrencilerin ödeyeceği ücretler yarı yarıya azalıyor. Bu tür özelliği bulunan öğrenciler yine 2 taksit imkanından da yararlanabiliyor.

Yurt aylığı 35 Euro
Bulgar üniversitelerinde yıllık eğitim ücretlerinin yanı sıra barınma ve yemek ücretleri de Türkiye şartlarına göre öğrencileri zorlamıyor. Üniversiteler öğrencilerden günlük 1 Euro yemek ücreti talep ederken barınma sorunu ise aylık 35 EUROya üniversite yerleşkelerindeki yurtlarda kalınarak çözümlenebiliyor.Tüm bu detaylara Studyplus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının internet sitesinden ulaşılabilir.