Bulgurlu Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akdağmadeni Bulgurlu Köyü - Bulgurlu Köyü Hakkında - Bulgurlu Köyü Tanıtımı - Bulgurlu Köyü Resimleri
Bulgurlu, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: ŞERAFETTİN KELEŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 354 3351016

Tarihi

Köyün adı:Rivayete göre bu köyde yaşayan hamile bir bayan vefat eder. Hamileliğinin son günleridir. Ama doğum yapmaya ömrü kifayet etmez. Köy halkı cenazeyi defneder. Köy mezarlığı köyden biraz uzak yerdedir. Başka bir köyden gelen bir yolcu mezarlığın yanından geçerken mezarın birinden çocuk ağlaması duyar.Köy halkına habe verir. Ses yeni defnedilen mezardan gelmektedir. Mezar açılır yeni doğan bebek kurtarılır. Adınada Kabir(mezar)oğlu denir. Kabiroğlu zamanla değişerek kabıroğlu-kaburoğlu-kabutoğlu olarak değişikliğe uğrar. Kabutoğlu da daha sonra kısaltılır kabut olur. Kabut yıllar sonra köye isim olarak verilir.Daha sonra köy adlarını değiştirme yasasından yararlanılarak köyde çok meşhur olan ve ilçe halkı tarafından da bilinen bulguru nedeniyle köyün adı Bulgurlu olarak değiştirilmiştir. Halen aynı isimle anılmaktadır.

Kültür

Köyün halkının azınlık kısmı Türkmen oğuz kökenli olup çoğunluğu 1950 lerde civar köylerden göç ederek yerleşen kürdasıllı şahıslardan oluşur.

Coğrafya

Yozgat iline 129 km, Akdağmadeni ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 615
1997 1606

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz