Bulutoğlu Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bulutoğlu Köyü Merkez Bilgileri - Bulutoğlu Köyü Hakkında - Bulutoğlu Köyü Tanıtımı - Bulutoğlu Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 1032 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 46000
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Web Sitesi

Bulutoğlu, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün adını ilk yerleşen eski insanlardan HASAN BULUT koymuştur. önceleri bir karara varamamışlar,köyde yaşayan gürbak bulut ve diğerleri akraba olduklarından köyün en yaşlısı ve sözüne itibar edilen hasan bulut(rahmetli) 'un isteği ile köye buluroğlu ismi verilmiş. Köyde yaşayanların genel özelliği gereği "büyüğünün sözüne karşı gelmeme " özelliğinden kimse itiraz etmeyince HASAN BULUT UN İSTEDİĞİ OLMUŞTUR.Yani köyün ismi bulut soy isminden gelmektedir.

Kültür

Köyüde tipik metehan(oğuz kağan) oğullarıdan bozoklar - yıldızoğulları -avşar boyu- gelenekleri gözükür.Ataya saygı,zalime kafa tutar mazluma dokunmaz.Köyde DADALOĞLU bu yüzden sevilir galiba.Köyde Anadoluda gözüken kız isteme ,nişan ve düğün geleneği hala uygulanmaktadır.flört kelimesi köye hiçbir zaman girememiştir.düğünler tohum gavut ismi verilen kurbanlığın kız evine gitmesiyle başlar.davetliler düğüne yol adı verilen davet etme metodu ile çağırılır.cuma günleri düğünde çiğ köfte yuğurma günüdür.cumartesi davetlilere düğün yemeği yedirilir ve davul zurna eşliğinde eğlendirilir.düğünlerde ayrıca ödüllü güreş müsabakası düzenlenir.düğüne hedefe kurşun sıkılması ve gece sinsini ateşi ile devam edilir.köyün gençleri gece ceyhan nehri üzerinde bulunan güvercinlik bölgesinde (yada menzelet barajı kenarı) kazan kazan tavuk pişirerek eğlenceye eğlence katar.pazar günü davul zurna eşliğinde gelin getirilir ve akşama en yakın akrabalara yemek verilmesi ve nikah kıyılması ile düğün biter. Köylülerin en övünülecek tarafı başkasının namusuna göz dikmemesidir.Köy mesirealanı açısından uygun konumda olmasına rağmen yabancıda olsa içkili alem köy sınırları içerisinde yapamamaktadır.ayrıca köyde hala dini bayramlara gösterilen hassasiyete büyük özenti ve saygıyla devam edilmekete..büyüklerin elinin öpülmesi küçüklerin sevindirilmesi.hasta ziyaretleri ve taziye adetleri bütün canlılığı ile köyde hala yaşatılmaktadır.köyde yemek adetleri olarak maraş yöresinde yaygın olan mercimek köftesi- somak turşusutarhana çorbası, TİRŞİK ,HEDİK , KELLE PAÇA ,cılbır,söğürme,sirke turşusu ,bulgur pilavı,kuru fasulye, yaprak sarması,dolma,içli köfte,kavurma,......v.s en yaygın yemeklerdir.Köyde bağcılıkta yaygın olduğundan pastık,kuru üzüm..... vs. gelişmiştir.Buluoğlu ile ilgili daha geniş bilgi için:google'de bulutoğlu-kapı yazıp arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.yada google de Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.

Coğrafya

Bulutoğlu Köyü ile ilgili daha geniş bilgi için:google 'de bulutoğlu-kapı ya da Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.
Kahramanmaraş merkezine 13 km uzaklıktadır;ayrıca köye bağlı güvercinlik ve menzelet barajı doğa güzellikleri bulunmaktadır ayrıca kılavuzlu barajında su tutulmaya başlanmasıyla yepyeni bir mesire alanına daha sahip olacaktır.eski kayseri yolu üzerindedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla beraber köyün geniş bir coğrafyaya yayılması dolayısı ile kavkırt (gafrut) obası bozulmuş karasal iklim etkisi altındadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1032
1997 1033

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa,bağcılık çok azda olsa arıcılık dayalıdır.ve birde kamyonculuğa bağlıdır.çok gelişmiş olmamakla beraber balıkçılıkta yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - hüseyin palabıçak
2004 - hüseyin palabıçak
1999 - isa karabacak
1994 - mehmet gürbak
1989 - mehmet gürbak
1984 - mehmet gürbak

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz