Bunalan Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Bunalan Köyü Sungurlu- Bunalan Köyü Hakkında Bilgiler - Bunalan Köyü Resimleri


Bilgiler
Nüfus 322 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19327
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Sungurlu
Bunalan, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
köyümüz hakkında uzun süren bir araştırma yaptım,bu araştırmalarım internet ve köyümüz yaşlılarının bilgileri doğrultusunda olmuştur hepside güvenilir kaynaklardır.Köyümüze olan göçler:Cumhuriyet zamanında gerçekleşmiştir ve bu göç g.doğu bölgemizde bulunan adıyaman ilindeki RASO ve ŞEYHBIZIN(tabi bu aşiretlerin birbiri ile hiçbir akrabalığı bulunmamaktadır) aşiretlerinin adıyamandan suriyeye sonrada iç anadoluya sürgün edilmiştir.ŞEYHBIZIN aşireti haymana ve özellikle konya ya göç etmiştir.RASO aşireti ise KIRŞEHİRİN ÇİÇEKDAĞI ilçesine göç etmiştir.oradanda bazı aileler bizim köye doğru göç etmişlerdir.bizim köye gelmeden şu anki adı ile akboğaza gelmişler fakat burdada sivrisinek ve soğuk suların olmayışı nedeni ile bunalana göç etmişlerdir.nihayet soğuk suyu burda bulmuşlardı ve buraya yerleştiler.bilgileri araştıran: ÇELEBİ HOCA'NIN OĞLU *MUSTAFA YENİAY*

Kültür
göçebe bir kültürden gelmektedir.köyümüz kurulmadan önce rumlar ikamet etmiş,iyi bir araştırma neticesinde bazı tarihi eserlere rastlanılabilinir.köyümüzde halen bazı mıntıkalar rumlardan kalma isimler ile anılır(kelp şehri,tanrı tepesi,kelpik deresi,dimitri ve papaz tarlaları,ve kilise yeri,köyümüzün eski adı rumlardan kalma ismi:TOTAN'dır ).

Coğrafya
Çorum iline 112 km, Sungurlu ilçesine 42 km uzaklıktadır.


İklim
Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300
2000 322
1997 315

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 Mehmet İZCİ

2004 Mehmet İzci
1999 HACI İZCİ
1994 ŞEYH MEHMET TÜRKBEN
1989 ŞEYH MEHMET TÜRKBEN
1984

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi , Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz