Bunu da gördük: İlçenin nüfusu çalındı!

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Türkiye'de yaşanan ilginç olaylara bir yenisi daha eklendi. Bir ilçenin nüfusu çalındı. İlçe nüfusunun en az 10 bininin kayıp olduğunun belgelerle tespit edildi. Valilik, soruşturma başlattı, suçlular aranıyor...Mehmet Erim Bitlis'in haberi
Bitlis'in Tatvan ilçesindeki yaklaşık 12 bin nüfusun, 31 Aralık 2009 tarihinde kağıt üzerinde iki farklı ile aktarıldığı ortaya çıktı. Tatvan nüfusunun 5 bini Bitlis iline, yaklaşık 7 bini ise Batman'ın Kozluk ilçesine kaydırılmış. Valilik, konu hakkında soruşturma başlattı.
Nüfus Müdürlüğü'ne gelen Tatvan'da ikamet eden vatandaşlar, nüfuslarının Bitlis ilinde veya Batman-Kozluk ilçesinde olduğunu görünce hayretler içerisinde kalıyor. Tatvan Belediyesi de çalınan nüfusuna sahip olmak için kolları sıvadı ve olayın takibi için dava açarak avukat tuttu. Tatvan Belediyesi avukatlarından Hasan Aldanmaz, Tatvan nüfusunun internet üzerinde iki farklı yere kaydırıldığını ve bunun tespit edildiğini söyledi.
Aldanmaz, ilçe nüfusunun en az 10 bininin kayıp olduğunun belgelerle tespit edildiğini belirtti. Valiliğin soruşturma başlattığını, soruşturma sonucunda suça karışanlar hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Aldanmaz, "İnanılması güç ama maalesef doğru olan bir olayla karşı karşıyayız. Sürekli göç alan ilçemizin 2010 yılında nüfusunun azaldığı fark edilince nüfus müdürlüğümüz tarafından durum kaymakamlığa bildirildi." dedi. Aldanmaz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün acil olarak bu suistimallere karşı önlem alması gerektiğini sözlerine ekledi.
Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi de valilik ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne yazı yazdıklarını, valilik tarafından soruşturma başlatıldığını kaydetti
(Zaman)