Burcukaya Köyü Ahlat Bitlis

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ahlat Burcukaya Köyü Bilgileri - Burcukaya Köyü Hakkında - Mezik Köyü - Burcukaya Köyü Tanıtımı - Burcukaya Köyü ResimleriBurcukaya ,Bitlis Ahlat ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: AHLAT

İl:BİTLİS

İle Uzaklığı:99km

İlçeye Uzaklığı:30km

Rakım:1850 m

Nüfus:
4400
1997:0

Tarihi
1914 rus işgalinden önce ermenilerin yaşadığı köyde kurtuluş savaşından sonra köy ozaman dört kardeş olan [mamolar} yani ahmet mehmet abdurrezzak ve yusuf altılar kardeşler tarafından yeniden işa edilmiş ve kurulmuş tur daha sonra 1930 ve 1935 yıllarında irandan ulkmize sığınan çoğu [celali} aşiretine mensup kişiler yerleştirilmiş lerdir 1990 dan sonra köy hızla göç vermiş bu kölülerin büyük bir kısmı istabula yerleşmişlerdir. eski adı yani ermenice adı MEZİK olan bu köy daha sonra burcukaya olarak değiştirilmiştir.

Kültür

Tipik bir serhat köyüdür ayrıca tarih öncesi ve sonrasına dayanan kalıntılara sahip bir köy. köyde iki tane kilise mevcut şu anda yıkılmış ve harabe halindedir.köyün ortasından geçen yüksekliği 20-25 metreye yakın yaklaşık 1 km uzunluğunda iki kanyon mevcuttur. bu kanyonlarda farklı şekillerde yapılmış mağaralar mevcuttur.köy halkının yaptığı kazılarda çok sağlam ve büyük bina temellerine ratlanmıştır ve bir çok insan bu temeller üzerinden kendi evini inşa etmiştir.nufus çeşitli nedenlerden dolayı oldukç azalmış ve yüzde 75 köyden göç etmek zorunda kalmıştır. Bitlis iline 99 km, Ahlat ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Orhan GÜL

Altyapı bilgileri

köyde ilköğretim 5'e kadar eğitim verilmektedir. 4 tane sınıf öğretmeni 1 tane anasınıfı öğretmeni bulunmaktadır. sınıf öğretmenleri: özlem özdamar, elif mandacı, abdulkadir dündar, mustafa çataltaş'tır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz