Burhaniye Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Burhaniye Köyü Zara- Burhaniye Köyü Hakkında Bilgiler - Burhaniye Köyü Resimleri

Sivas
Bilgiler
Nüfus 40 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58700
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Zara

Burhaniye, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Burhaniye Zara’nın 20 km kuzeyinde özköyleri diye tabir edilen coğrafi bölgede olup komşuları; ilice, Yapak, Gümüşçevre ve Ütük köylerdir. Burhaniye 1243 Kösedağı Savaşı sırasında kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Köyün eski muhtarı Hacı Mahmut Yılmazın verdiği bilgiye göre günümüzden 200 yıl önce köyde bir harman zamanı kavga çıkmış halk ekinlerini, buğdaylarını harmanda bırakarak başka yerlere göç etmişler. Daha sonra Akören köyünden Halil Çınarın verdiği bilgiye göre 1877 Osmanlı Rus harbi sırasında savaş göçmenleri yani dedelerimiz doğudan gelerek Yahudaya yerleşmişlerdir. köyümüzün mezarlığında Yahu Dede adında bir zaat yatmaktadır. Yahuda adı da bu zatın isminden gelmektedir. Bu zatın kardeşi Gani Baba ise köyümüzün güneyinde yatmaktadır. 1530 tarihli Sivas ve Tokat livaları yani sancakları adlı harita da Yahuda köyünün adı geçmektedir.

1960 yılında ise köyün adı Burhaniye olarak değiştirilmiştir

Köyde özellikle hayvancılık ve tarım en önemli geçim kaynağıdır. Fakat 1960’larda İstanbul’a yönelik başlayan göç köydeki nüfusu oldukça azaltmıştır. Köy nüfusumuz 1985’deki nüfus sayımında 46 iken 1997 sayımında 23’e düşmüştür. Köyün genel nüfusu ise 600 civarındadır.

Burhaniye derneğimiz İstanbul’da ki hemşerilerimiz arasındaki sosyal dayanışmayı devam ettirmek için 1994’te kurulmuştur. Halen İstanbul/Kağıthane Sanayi mahallesinde 600 Metre karelik bir arsaya sahip olan 110 üyeli derneğimizin kısa vadedeki hedefi bu alana bir kültür merkezi yaptırmaktır. İstanbul’da ikamet eden köy halkımız daha çok hafriyat ve işçilikle uğraşırken Semtlerdeki yoğunluğu ise Kağıthane, Sanayi mahallesi ve Bağcılar olarak sıralayabiliriz.

Son yıllarda özellikle yaz ayları ile sınırlıda olsa köye yönelik önemli bir dönüş yaşanmaktadır. Burhaniye derneğimizin köye yönelik yapmış olduğu bazı çalışmalarda bu dönüşü hızlandırmaktadır. Buna köy camisinin yenilenerek minaresinin yapımı, imam evi, morg ve gasilhane, caminin hemen yanına yapılan sosyal amaçlı binalar ve yapılacak çevre düzenlemesini örnek verebiliriz.

Halk ozanı Karaoğlan Zara’nın köylerini sayarken Yahuda köyü içinde şöyle söylemektedir.

Karababa derler Yapakta yatar
Kemeriz Yahuda yüceden tüter
Ütüğün kürbünde kargalar öter
Bizede bir himmet kırklar yediler


İşte budur Burhaniye’nin öyküsü..
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Sivas iline 89 km, Zara ilçesine 19 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 63
2000 40
1997 23
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Murat Çalış
2004 - Abbas Çakır
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz