Burhaniye Köyü Kestel Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
burhaniye köyü bilgileri - burhaniye köyü tanıtım - burhaniye köyü resimleriBurhaniye, Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Köy 93 Harbi'nde Ardahan'ın Posof ilçesinden gelenler tarafından kurulmuştur. Az bir süre sonra Artvin'den de gelerek köyü bugünkü haline getirmişler. Posof'tan gelen bazı aileler Kopuzlu(Çorçovan), Süngülü (Arile) ve Erim köylerinden gelmişlerdir. Eski adı Söğütlü'dür. Bu adı köyün meydanında bulunan suyun etrafındaki sögütlerden almıştır. Köy meydanında bulunan bu su yazın soğuk kışın ise sıcak akması ile ilgi çekicidir.
Kültür

Köye yerleşen Posof'lu aileler Ahıska kökenli Kıpçak Türkleri'dir. Artvin asıllı ailelerin ise bir kısmı Kıpçak Türkü, bir kısmıda Gürcü asıllı ailelerden oluşmaktadır. Yani köy de Posof, Gürcü ve Bursa yörelerinin gelenek ve göreneklerinin birleştiği yerdir.Meşhur yemekleri hınkal(mantı)haçapur,bişi,erişte,bazlama,silor
Coğrafya

Bursa iline 19 km, Kestel ilçesine 7 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 224
1997 223
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gençlerin mesleği ise işçiliktir. İşçiler merkeze yakın olduğu için fabrikalarda çalışmaktadır.Tarım olarak meyve yetiştiriciliği(elma,armut.kiraz,şeftali) ve fidan üretimi yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz