Büyükanafarta Köyü Eceabat Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eceabat Büyükanafarta Köyü - Büyükanafarta Köyü Hakkında - Büyükanafarta Köyü Tanıtımı - Büyükanafarta Köyü Resimleri
Büyükanafarta, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

O köyden biri olarak büyüklerimden duyduğumu yazıyorum. Savaş zamanı iki kardeş varmış.Büyüğüne BÜYÜKANAFOT ve Küçüğüne KÜÇÜKANAFOT diyorlarmış.Savaş ta savunma için görevlendirilmişler.Ve bölgede malumunuz BÜYÜKANAFARTA ve KÜÇÜKANAFARTA adında 2 köy vardır. İşte bu köylere bu kardeşlerin LAKAPları verilmiş.Büyük olan BÜYÜKANAFARTA köyünde savunma yapmış ve küçük ise KÜÇÜKANAFARTA köyünün savunmasını yapmış. Aynı zaman da Savaş zamanı ATATÜRK'ün sürekli geçiş güzergahıdır.ÇAM TEKKE'den atı ile gelirmiş.O zamanın İnsanlarından AVCI Hüseyin ile arkadaşlığı anlatılır.Aynı Zaman da halen hayatta Olan FATMA NİNE'miz de burada yaşamakta ve bildiklerini canlı bir şekilde anlatmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline 22 km, Eceabat ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 320
2007 380
2000 410
1997 444

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Özellikle tarım da domates dikimi tüm ailelerce yapılmaktadır.Önceki yıllara bakıldığı zaman domates üretiminden iyi kazanç elde eden köy halkı şimdilerde hiç bir şekilde memnun değildir.Hayvancılık ise sınırlı yapılmaktadır.Nedenine gelince 1. derece sit alanı olan bölgede yerleşim,mera vs alanlarda sınırlama vardır. Köy Her geçen gün normal statüden çıkmakta ve daha çok ileride tatil köyü vaziyeti almaktadır. Bölge itibariyle önem verilmesi gereken bir köy olması gerekirken önem verilmeyen Köy'dür aynı zamanda... Bölge itibariyle tarım konusunda ve zamanı geldiğinde Turizm konusunda ileride çok şey vadeden bir konumdadır.Köy halkına destek verilerek Pansiyonculuk ve bir takım işletmecilik olayları yapılmalıdır.Meyvecilik olarak son derece uygun bir arazi ve iklim yapısına sahiptir.Sahil kesinleri ve bir takım yerler Sit alanı dahilinde kaldığı için yapılaşmaya izin verilmediğindne doğal hayat hala güzeldir. Daha da güzeldi.Harika bir göl mevcuttur.Ve öre halkı buradan Ağustos ay'ında tuzunu sağlamakta iken.Bir takım çalışmalar sonucunda Balık Üretme Çiftliğine dönüştürülmek istenen Arazi ve devamında yapılan bir takım saçma sapan boş yatırımlar yüzünden şimdilerde hala kendini toparlayamayan bir doğa harikası da mevcuttur.Kışın duruma göre içinde Flamingolar,ördek,kaz vs.. Kanatlı hayvanları barındırabilen bir yapıyada sahiptir.Ama amaç sadece para kazanmak olunca durum içler acısı oluyor.Bu gibi durumlara izin vermemek lazım diyorum. Köy içinde yapılacak pansiyon vari yapılar ile kalınacak yerlere destek verilmeli.Ama köy halkına Dışarıdan ne olduğu belli olmayan ipsiz sapsızlara değil.Veyahut bazı yöre halkının tanıdığı sözde yatırımcılara.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Hasan ALYILDIZ


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır(köy kendi imkanları ile suyu kendi arazi içerisinde çıkartmıştır.Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ve bu yıl ADSL internet imkanlarına da kavuşmutur.Şimdilerde Tüm GSM şebekeleri çekmektedir.Köy kendini sürekli kaliteli misafirlerine ve ikamet edecek insanlarına hizmet için ve aynı zaman da çevresini düzenlemek için çalışmlar yapmaktadır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz