Büyükhataplı Köyü Sakarya Adapazarı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Adapazarı Büyükhataplı Köyü Bilgileri - Büyükhataplı Köyü Hakkında - Büyükhataplı Köyü Tanıtımı - Büyükhataplı Köyü ResimleriBüyükhataplı, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ADAPAZARI

İl: SAKARYA

İle Uzaklığı:0 km

İlçeye Uzaklığı:27 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:466
1997:437

Tarihi

Köy Tarihi, Cumhuriyet öncesine hatta Osmanlı öncesine kadar dayanmaktadır. Bunun da en keskin ibaresi köyün üstünde bulunan kilise kalıntıları ve köyün alt kısmında bulunan eski mezarlıktır (Gavur Mezarlığı).Köyün adının nereden geldiği hakkında şöyle bi rivayet vardır;eskiden buralarda çok büyük ormanlıkların bulunduğu ve çevrelerdeki köylerin buraya 'Büyük Odunluk' dediği için adının oyle kaldığı denilmektedir.(hataplı kelimesi odunluk anlamına geldiği söylenmektedir)

Kültür

Köyün gençleri,Dini bayramlarda harman denilen düzlüklerde toplanır kızlı erkekli oyunlar (Çer-Çop) oynanır. Ayrıca hıdrellez gününde de köyde bulunan türbe etrafında toplanılarak yemek yenir ve mevlidi şerif okunur. Düğün kına eğlenti vb. faaliyetlerde de eğlencesiyle yakın çevrelerde ses getirir. Ayrıca Mayıs ayının ilk haftası (Hıdrellez) köyümüzde bulunan Türbe'de yemek verilir ve melid-i şerif okunur. Köy manav köyü olması sebebiyle en meşhur yemeği düğünlerde yapılan keşkektir, sonrasında malay gelir.Ayrıca köyün kültür bakımından gelişmesi için köyün erkek ve kız çocukları gayretli şekilde okutulmaktadır.

Coğrafya

Sakarya merkezine 25 km uzaklıktadır.Köyün tarım arazilerinin neredeyse %90'ı üçüncü sınıf ve üzeri tarım arazisidir. Kısacası çok meyillidir. Ayrıca köy coğrafyasının büyük çoğunluğuda ormanlıktır. Güneyinde Koca Dağ, Doğusunda Oflak Dağı, Kuzeyinde yine irili ufaklı dağlar (Tokat dağı,Dombaycı Dağı,Müttüveller dağı vs) bulunması itibarıyle orman köyüdür. Zaten yasal statüsü de orman köyü(OR-KÖY)'dür. Güneyinde Salmanlı ve örentepe kuzeyinde Çengelli, Sinanlı...Batısında ise Araman köyü vardır. Köy arazisi genellikle engebelidir. Köy zor şartlarda çiftçilik yapmakta olmasına karşın çiftçiliğin hakkını veren ender köylerden de biridir. Köye bağlı Delihüseyinler ve Muharremler adlı ikide mahalle bulunmaktadır. Köy tarım arazisi genelde organik madde bakımından oldukça fakir verimsiz topraklardan oluşur. Buna rağmen Büyükhataplı Köyü halkı ekmeğini taştan çıkartırcasına Tarım ve Hayvancılığı'nı oldukça geliştirmiş ve hatta çevre köylere örnek teşkil eder hale gelmiştir. Örneğin Borsa'da Hataplı süpürgesinin yeri başkadır :)

İklim

Köyün iklimi, Batı Karadeniz iklimiyle benzerlik göstermektedir. Aşırı kuru soğuk yada Aşırı sıcak görülmez. Fakat yaz aylarında uzun zaman yağış görülmediği de sıkça rastlanan bir durumdur. Son yıllardaki küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle sabit bir meteorolojik süreçten bahsetmek mümkün değildir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köylü sonbaharda kış mahsülünü eker ve yazın başlarından itibaren ektiği hasadı toplamaya başlar. Buna harman zamanı da denir. Yaz mahsulü olarak ise genellikle sulanabilen arazilerde mısır tarımı, sulanamayan arazilerde ise ayçiçeği ve süpürge otu tarımı yapılmaktadır. Köyde büyükbaş hayvancılık çok yaygın ve bilinçli olarak yapılmaktadır.Yapılan büyükbaş hayvancılıktan elde edilen süt mandıralara götürülmektedir.Köyde bu işi Muhterem AKALIN yapmaktadır.Her sabah süt üreticiden alınır ve mandıraya teslim edilir.Sofralarımızda güvenle tükettğimiz MENEKŞE süt ve süt ürünlerinin &80 i bu köyden sağlanmaktadır.Bu yüzden köyde hayvancılık ön plandadır.Ayrıca kıraathanecilik yapan RECEP NOGAY,MESUT AKALIN köyün ekonomisine katkıda bulunmaktadır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.bu sayede köyü iyi yönetebilecek dürüst ve tarafsız kişiler şeçilir

Köy Muhtarı: : İsa SEZER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 264 3498041
Cep Telefonu: 0 546 2832969

Spor

köyün 300 metre yukarısında bulunan top sahasında;köyün çocukları ve gençleri futbol,tek kale maç, piknik,ve geceleri buraya gelip sohbet etmektedirler.ayrıca köyün macera sever adamları geceleri geç saattlerde spor maksadıyla define aramaktadırlar.Yaşlı insanlarda spor yapmak amacıyla yazları karaboğaz denilen sahil kenarına gider,orada bulunan kumlara yatarak bazı hastalıklara şifa aramaktadırlar.Köyün kızlarıda toplanıp köy içlerinde yakartop,voleybol,bilik,stop gibi oyunlar oynayarak spor ihtiyaçlarını gidermiş olurlar.

Altyapı bilgileri

Köyde, okul binası olmasına rağmen önceki yöneticilerin yetersizliğinden dolayı ilköğretim okulu yoktur, taşımalı eğitimden yararlanılarak küçükler Karadere köyündeki ilköğretim okuluna gidip gelmektedir. Köydeki ilköğretim binası ise bir müddet sağlık evi olarak kullanıldı ve daha sonra oda kapatıldı. Şu an köy halkı sağlık işlemleri amacıyla çevre köylere (Salmanlı,Karadere vs.)gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi 2004 yılından itibaren tamamen işlevsel hale getirilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Ayrıca 2004 yılından itibaren köye adsl (İnternet) getirilmiş ve köyün global dünyayla bağlantısı sağlanmıştır. Yine 2004 yılından itibaren köy içine parke döşenmiş ve köy çamurdan kurtulmuş, köyün çevre köylerle olan bağlantı yolları çamurdan kurtarılıp, mıcır taş dökülerek yol ağı genişletilmiştir. köyün altına baraj yapım çalışmaları devam etmektedir. 2004-05 yılında köy muhtarının girişimleri sayesinde şu an köyün Ergün BOZDEMİR yönetiminde bir adet özel halk otobüsü vardır. Adapazarı merkez ile büyükhataplı köyü güzergahında gün içerisinde 5 sefer yaparak köy halkına hizmet etmektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz