Büyükılıca Köyü İvrindi Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
büyükılıca köyü bilgileri - büyükılıca köyü resimleri - büyükılıca köyü tanıtımBüyükılıca, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

Bir Not: Köyde yörük olmakla iftihar eden, efsanelerde adı geçen şanlı efelere rastlamak mümkündür. Büyükılıca köyü çok şirin bir yörük köyüdür. Köyde sıcak su kaynakları ve kaplıcalar bulunmaktadır. Bu sebepledir ki ilk adı "Ilıca-i Kebir" olmuştur. Kuruluş yılı tam olarak bilinmemekle birlikte 1850'lere rastgeldiği düşünülmektedir. Canlı kaynaklardan; köyün kuzeybatısında bulunan "Gedik" ve "Harmanlık" denilen bölgelerde yaşayan yedi ailenin oradan göçerek köyü, şu an bulunduğu yere kurdukları aktarılmıştır. Yani ilk kurulduğunda köyde yedi hane bulunmaktaydı. Köy ikinci adı olan "Derelidağ" ismini ise dağlık konumundan ve içinden çok sayıda dere geçtiğinden dolayı almıştır. Şu an bile halk arasında bu ismi kullanılmaktadır. Köy, şimdilerde beton yığınlarına karşı ayakta kalmaya çalışan; meşeleriyle ünlüdür. -Meşe odunuyla yapılan çay da bir başkadır.- Hatta o zamanın tanıkları köy ilk kurulduğunda meşe ağaçlarından evlerin gözükmediğini ve böylece -o yılların tehlikesi- eşkıyalardan saklanmanın kolaylaştığını anlatmaktadır. Bu güzel köy şimdiki adını ise çevresinde bulunan çok şifalı ve her derde deva olan ılıcalarından alır...
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Balıkesir iline 64 km, İvrindi ilçesine 27 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 220
1997 278
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak tarım gelirleri çok düştüğünden hatta masrafını karşılamadığından şimdilerde halk daha çok hayvancılığa yoğunlaşmıştır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt -2 km'si tali yol- olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz