Büyükincirli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yozgat Büyükincirli Köyü - Büyükincirli Köyü Hakkında - Büyükincirli Köyü Tanıtımı - Büyükincirli Köyü Resimleri
Büyükincirli, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: NİHAT ŞAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (354) 233 41 76

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği:İlk önce Hacı Bektaş kasabası tarafından gelen bir göçer aile buradaki incir ağacının(o zaman orta pınar diye bilinen yerde bir incir ağacı varmış) yanında çadır kurar.Lök beyleri düğün için sağa sola okuntu salarken,elçiler buradaki aileye okuntu verelim mi? diye beye sorarlar.Bey de herkesin davetli olduğunu söyleyerek okuntu salar.Göçer aile düğün hediyesi olarak bir deve getirir.Bey gelenlerle ilgilenir.Oturdukları yeri kendilerine verirse göçerlikten vaz geçermisiniz diye sorar.Aile kabul edince de orada yerleşip kalır.Daha sonra diğer aileler de buraya gelerek yerleşir ve köyün nüfusu artar.1970'li yıllarda yaklaşık 150 hane yaşıyordu.

Kültür

Köyün en önemli yemeği arabaşı ve omaçtır. Arabaşı; un, hamur ve tavuk suyuyla yapılır. Arabaşı, Yozgatın bütün köylerinde, özellikle misafirlere ve düğünde yapılır. Omaç ise; yufka, ekmek ve yumurta ile yapılır.

Coğrafya

Yozgat merkezine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyde karasal iklim etkindir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 204
1997 234

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca 15 yıldır kapalı bulunan okul Büyükincirli Köyü Derneğinin girişimleri ve Valiliğin onayı ile Kültür Evi'ne dönüştürülmüştür.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz