Büyükkumla Köyü Gemlik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
büyükkumla köyü bilgileri - büyük kumla köyü tanıtım - büyükkumla köyü resimleri


Büyükkumla, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Bir rivayete göre adı KUMLA olan 2 kardeş şimdiki Küçük Kumla ve Büyük Kumla topraklarına gelmişler ve ikisi de ayrı ayrı yerlerde çadırlarını kurmuş.Daha sonra burada hayatlarını sürdürmeye başlayan iki kardeşten Büyük olanının yerleştiği yere Büyük Kumla;Küçük kardeşin yerleştiği yere ise Küçük Kumla adı verilmiş.

İLK BÜYÜK KUMLA Büyükkumla aslında 1950 senelerinden önce daha geride denize daha uzaktı fakat 1950 yılında çıkan sel nedeniyle köy telef oldu ve hükümet ozaman karacaali köyü topraklarında yer alan ama kullanılmayan araziyi aldı ve buraya köylüleri yerleştirdi bu zamandan sonra sel alan alan tarım alanında kullanılmaya başlandı hala eski köy denilen yerde cami kalıntıları var


HAKKINDAKİ EFSANELER köy hakkında bir kaç efsane vardır bunlardan biri eski köyde bulunan bir kuyunun dibinin olmadığı yani sonsuza uzandığıdır ve bu kuyunun başında okunacak olan sözler sonunda kuyudan gümüş bir kap çıktığıdır ikincisi eski köy girişinde bulunan bir taşın üzerinde oluşan çukurun peygamber Muhammed'in ayak izi olduğu söyleniyor tabi bunlar efsane ve olması imkânsız

DOĞASI Köyün doğası yazın artan kalabalık nedeniyle bozulmaya başlamıştır
Coğrafya

Bursa iline 33 km, Gemlik ilçesine 8 km uzaklıktadır. Tam arkasında Samanlı dağı bulunur. Ayrica köy, deniz kiyisinda bulunmaktadir.Sahil seridinden Gemlik'i Armutlu'ya baglayan hat üzerinde konumlanmaktadir.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları genelde kurak geçen iklim özellikle ekim ayı ve sonrasında yerini yoğun yağışlara bırakır.Aralık ayı sonları ve ocak ayı başlarında kar görülen Büyükkumla Köy'ünde denizel iklim hakim görünmektedir.Bu yüzden kışın hava denizel etki yüzünden sıfırın altına inmemekle beraber buz ve don olayları ender görülmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 829
1997 736
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle zeytin yetiştiriciliği köyün en önemli ekonomik gelirini elde ettirmektedir.Yüz binlerce zeytin ağacına sahip olan köyün yıllık zeytin üretimi yüksek sayılabilecek bir rakamdadır.Bunun yanı sıra hayvancılıkta eskisi kadar olmasa da süregelen bir ekonomik uğraştır.Zeytinciliğin yanı sıra kiraz,erik,armut,ayva,şeftali ve çeşitli sebze üretimi de yapılmaktadır.Ayrıca gemlik zeytinleri adıyla bilinen zeytinlerin%30 zu burdan çıkmaktadır.

Köylülerin zeytincilik dışında uğraştığı işlerden birde meyveciliktir.Köy halkı meyvelerden kendileri yararlanacak kadar üretir.Eğer ki kendi kullanımını aşan üretim yaşarsa satışa sunar.

Köyde üretilen başlıca ürünler: Zeytin,Erik,Kiraz, ayva,armut, vişne,incir,kızılcık,dut,domates,salatalık ,kabak,biber (ve diğer kahvaltılık ürünler), baldır.

Tarimin disinda turizm de yaz mevsiminde köyün ekonomisine katki da bulunmaktadir. Örnegin, köy bütçesi deniz kiyisindaki meskenlerin kirasindan önemli ölçüde mali gelir saglamaktadir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:538 75 29-5381336

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz