Büyükpınar Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
büyükpınar köyü bilgileri - büyükpınar köyü resimleri - büyükpınar köyü tanıtımBüyükpınar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Büyükpınar Köyü; 93 Harbinden(1877-1878 Osmanlı-Rus) sonra Tuna Vilayeti, Tırnova Sancağı,Elene(Gelincik) Kazası,Tantur,Sürgülü,Dedebali,Çataldere köyleri ile Şumnu Kazası Yeniköy'den göç eden 93 muhacirleri tarafından 1880?-1881? yıllarında kurulmuştur.Resmi yazışmalarda köyün adı ilk defa 1306(1891-1892)yılı Hüdavendigar Vilayeti Salnamesinde geçmekte ve Balya İlçesi, Ilıca Bucağına bağlı olduğu görülmektedir.
Kültür

Köyün geleneklerinde genel olarak Rumeli ve yerli köylerin etkisi görülür.Köyün yemeği her hayırda yapılan yahnidir.Düğünler iki gece üç gün sürer.Oynanan oyunlar; Karşılama, Ağır Hava, Çiftetelli, Harmandalı v.b. oyunlardır.
Coğrafya ve İklim

Büyükpınar köyü; doğu'da Yaylacık, güneyde Turplu ve Alidemirci, batı'da Kavakalan, kuzey'de Kayalar, kuzeydoğu'da Gökmusa köyleri ile komşudur.Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.2008 yılı içerisinde hizmete sokulan Manyas Barajı ile köyün ikliminin oluşan nemden dolayı yumuşayacağı değerlendirilmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvancılık ve kuru tarıma dayalıdır.Bütün Türkiye'de gerçekleşmekte olan köyden kente göç olgusu maalesef köyümüz içinde geçerlidir.1965'te 451 olan nüfus 2007'de 212'ye kadar düşmüştür.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak öğrenim taşımalı sistemle Tatlıpınar Köyünde yapılmaktadır. Köyde şebeke suyu ve kanalizasyon sistemi bulunmaktadır.Ptt şubesi ve acentesi yoktur.Sağlık evi vardır ancak sağlık personeli yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Balikesir-Üçpınar-Kavaklı-Ortaca-Tatlıpınar-Yaylacık köyleri hattını takip ederek 32 km sonra köye ulaşır.kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz