Büyüksöbeçimen Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri -Büyüksöbeçimen Köyü Sarız - Büyüksöbeçimen Köyü Hakkında Bilgiler - Büyüksöbeçimen Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 546 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38660
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Sarız
Büyüksöbeçimen, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köy Avşar aşiretinin Torun kabilesine mensup ahali tarafından kurulmuştur.Bu köye mensup insanlar önce Pınarbaşının Kebelek köyünde 1865 yılında Osmanlının zorunlu iskanı gereği yerleştirilmişler. Ancak Çerkezlerle çıkan bir anlaşmazlık sonucu Sürgüne tabi Tutulmuşlar. Sarızda Torun olarak bilinen altı köy Diyarbakır Ergani Madene sürgün edilmişler. Beş onyıllık bir sürgünden sağ kalanlar ve gençler anayurtlarına enyakın yer olan yerleşime açılmamış bu yerlere gelerek köylerini kurmuşlar. Daha sonra akrabalarının da katılımıyla köyler büyümüştür. Şu anda köyün kurulu bulunduğu bölgede söbe (oval)bir çimenlik alan ve pınar varmış. Köy isminide bu pınarın çevresindeki söbeçimenden almaktadır. Avşar Obası adlı internet sitesi üyeleri, köyde bir kütüphane kurmuştur.

Kültür
köyün tamamı torun avşarı olup oğuz boylarının üçoklar boyundan gelmektedir.kültürel olarak avşar kültürünün birebir yaşandığı bir köydür.köyde öz türkçe konuşulmaktadır.Düğünleri bayram ve cenaze törenleri klasik Türk gelenginin tipik örnekleridir.yöresel yemekleri, tarhana çorbası,Bazlama , börek, mantı,dutmaç, kuymak, tırşık (gavur pancarından yapılmaktadır), soğanak böreği, kömbe'dir.

Coğrafya
Kayseri iline 145 km, Sarız ilçesine 16 km uzaklıktadır.Güneydoğusundan Maraş'ın Afşin ilçesine bağlı Topaktaş köyü ile sınırdır.Binboğa daglarını cephedn gören yüksk ve dağlık alndadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Rakımı 2000 metre civarındadır. Yüksltinin fazla olması nedeniyle bitki örtüsü zayıftır ve bozkırdır. İlk yerleşim zamanında çevresi Ardıç (çalı) ağaçlarıyla kaplıymış ancak halkın bilinçli olmaması nedeniyle hem keserek sonundada çıkan bir yangın neticesinde varolan bitki örtüsü değişmiştir.Eger koruma altına alınırsa dağlardaki Ardıç fideleri ormana dönme eğilim göstermektedir. Ancak ardıç çok uzun zaman isteyen bir ağaç türü olduğu için bu yıllar alacaktır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak değişen iklim şartları ve erezyon sebebi ile köyde tarım yeteri kadar yapılamamaktadır, daha çok hayvancılık yapılmaktadır. Köy sürekli olarak dışarıya göç vermektedir, özellikle genç nüfus köyde kalmayıp iş bulabilme amacı ile büyükşehirlere taşınmıştır.Başta Kayseri olmak üzere Adana ,mersin, Ankara , İstanbul'a göç tüm hızıyla devam etmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Melikgazi ÇELİK
2004 - Yemliha Gedik
1999 - zeki ceylan
1994 - Ali KARAKUŞ
1989 - Veli KOCAOĞLU
1984 - Durdu MECİT
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ve faaliyettedir. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çakıl ve taşlı olup ulaşım çok kötüdür ayrıca yol karayollarına bağlı olmasına rağmen senelerce yapılmamaktadır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İlköğretim okuluna ve sağlık ocağına ait lojmanlar vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz