Büyüksümbüller Köyü Merkez Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
büyüksümbüller köyü resimleri - büyüksümbüller köyü tanıtım - büyüksümbüller köyü resimleriBüyüksümbüller, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy yerleşik düzene geçmezden önce göçer olarak yaşayan tipik bir Yörük obasıdır. Köyün kurucusu Sümbül beydir. Yerleşik düzene 1650-1700 yıllarında geçmişlerdir.
Kültür

Büyüksümbüller köyü gelenek ve göreneklerine her daim sahip çıkan,koruyan bir köydür.Köy halkı Osmanlı Devleti yönetimi altındayken yaşadıkları gelenek ve göreneklerini yaşatmaktadır.Örneğin köy halkı 3 gün 3 gece davul zurna eşliğinde düğün yapmaktadırlar. YEMEKLERİ:

* KEŞKEK;Düğün,sünnet,mevlüt gibi özel günlerde yapımı bir gün,bir gece alan en maharetli yemeklerden birisi olan keşkeği yapmaktadırlar.Keşkeğin ham maddesi buğday olup,çok doyurucu bir özellik taşımaktadır.Bu maharetli yemeği köyde yapabilen sadece 1 kişi bulunmaktadır.Bu kişide YUSUF ALTINKARGI'dır.Keşkeği yapmak kadarda dövmek emek ister.Bu konuda da cemiyet sahibi devreye girmektedir.Bir gece öncesinden pişirilip öbür gün dövülerek servis edilen keşkeği yemeside ayrı bir zevktir.
* SARI AŞ:Mübarek aşure günlerinde ve cemiyetlerin olduğu günlerde yapılan bu tatlı sofraların vazgeçilmezidir.Bu tatlıyı cemiyet günlerinde köyün aşçıları olan FADİME TUTAL ve HEDİYE UYSAL yapmaktadır.Yapımı günümüzde gayet az olan bu tatlı için özel taşında buğday sürtülür,aşure gibi pişirilip servis edilir.

Coğrafya=

Manisa merkezine 29 Km. uzaklıktadır.Komşuları Türkmenköy, Osmancalı, Ortaköy, Avdal, Beydere ve Bozalan köyleridir.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 140
1997 135
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz