Çağ Üniversitesi [Cag Uni'de Yasam,Barinma,Beslenme,Ulasim,Sosyal Faaliyetler,Kulupler]

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çağ Üniversitesi

Öğrenim dili İngilizce olan üniversiteden mezun olan her öğrencinin İngilizce bilgisi yanısıra Almanca, Fransizca, Japonca, Rusça dillerinden birisini öğrenme zorunluluğu bulunmaktadır. Sosyal bilimler ağırlıklı bir üniversite olan Çağ Üniversitesi öğrenci başına düşen öğretim sayısını uluslararası normlarda tutmakta, Amerika ve Avrupa'dan birçok üniversiteyle akademik işbirliğine gitmektedir.

Tarihçe

Çağ üniversitesi, Anaokuldan, İlköğretime, kolejden universiteye 20 yıla yaklaşan köklü eğitim-öğretim deneyimine sahip bulunan Bayboğan Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Dinamik yapısıyla, dünya standartlarındaki kampusuyla, uluslararası öğretim kadrosuyla ve öğrencilerine sunduğu kaliteli eğitimle ön plana çıkan Çağ Üniversitesi, bir doğa cenneti, tarih ve kültür merkezi olan Akdeniz bölgemizin, ilk ve tek Vakıf üniversitesidir.

Yurt ve Barınma

Çağ Üniversitesi öğrencilerin barınma ihtiyacıyla Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi ilgilenmektedir. Bu amaçla Yenice, Tarsus, Mersin ve Adana'da mevcut olan özel ve resmi yurtların sunduğu imkanlar değerlendirilmektedir. Kütüphane Çağ Üniversitesi kütüphanesinde günlük yerli ve yabancı gazete ve dergilerin yanısıra, akademik birimlerin ihtiyacı doğrultusunda yerli ve yabancı periyodik, bülten ve talep edilen her türlü yayın kullanıma sunulmaktadır.

Kütüphane hizmetleri
�Yordam 2001 Kütüphane Otomasyon Sistemi� aracılığı ile yürütülmekte ve bu otomasyonun bir parçası olan Online Katalog kullanıcıya internet üzerinden Üniversite içindeki internet bağlantısı olan tüm erişim uçlarından tarama yapma olanağı sunmaktadır. Kütüphanede, aynı konulardaki yayınları bir araya getirmeyi amaçlayan ve akademik kurumların en çok tercih ettiği �Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (Library of Congress Classification System (LC)� kullanılmaktadır. Ayrıca, kütüphanede �Kütüphane Güvenlik Sistemi� de bulumaktadır.
Kütüphanede bulunan 5 adet Pc den, hem Online Katalog araması hem de kullanıcılara araştırmalarında yardımcı olmak amacıyla kablolu ve kablosuz internet taraması yapma imkanı mevcuttur. Arzu eden kullanıcılar, dizüstü bilgisayarlarıyla internete, kablosuz da bağlanabilmektedirler.
Veritabanları incelenmekte olup Üniversitenin Eğitim-Öğretim müfredatına uygun görülenler tespit edilerek hizmete girmektedir. Şu ana kadar ANKOSProquest 5000 veri tabanları ve Safari e-book veri tabanları deneme amaçlı kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Teknoloji Üniversite teknolojik altyapısını halletmiş durumdadır. İnternet erişiminden bütün öğrenciler yararlanabilmektedirler. Akademik personel, öğrenci işleri ve kütüphane bilgi sistemleri gereksinimleri doğrultusunda sistem geliştirmektedir. Laboratuarlardaki tüm bilgisayarlar İnternet erişim hizmetini öğrenci ve personele sunmaktadır. Sistem Kaynakları: Ana sistem NT üzerine kurulmuş 100 m/bitlik haberleşme hattı ile doğrudan 50 PC'ye hizmet verilmektedir. Laboratuarlardaki tüm bilgisayarlar İnternet girişim hizmetini öğrenci ve personele sunmaktadır. Program Kaynakları: Tüm güncel programların (word, proccersor, spreadsheet, data base application, graphic, presentation, statistics) eğitim ve kullanım hizmeti laboratuarlarında verilmektedir. Buna ek olarak en kısa sürede ORS (on-line registration - internet üzerinden kayıt) hizmeti terminaller üzerinden öğrencilere sunulacaktır. Bilgi işlem merkezinde kullanılan sistem ve programlarla ilgili gerekli her türlü bilgi ve dökümantasyon üniversitede mevcut olup kullanıma sunulmuştur.
kapsamında​
 

#2
Beslenme

Üniversite kampüsünde, öğrencilerin rahat ve huzur içinde yemek yiyebilecekleri 500 kişilik bir merkezi kafeterya, her zaman "fast-food" hizmeti veren 100 kişilik "Coffee shop" bir kantin, yeni hizmete giren açık ve kapalı bölümleriyle 500 öğrenciye hizmet kapasiteli modern bir "Garden cafe" bulunmaktadır.

Sağlık Öğrenciler için ilaçlarıyla birlikte, sürekli doktor nezaretinde modern sağlık hizmeti verilmektedir. Gerekli hallerde anlaşmalı özel hastane acil ambulans hizmeti ile öğrencilerin hizmetindedir.

Kampus Hayatı

Akdeniz Bölgesi'nde hizmet veren ilk ve tek vakıf üniversite olan Çağ Üniversitesi Mersin-Adana yolu üzerinde 150 000 metre kare yeşil alan üzerinde eğitim vermektedir. Kampüs içinde öğrencilerin çesitli sportif faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için bir kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha ve açık basket, voleybol, futbol sahaları bulunuyor. Sportif amaçlı etkinlikler üniversitede öğrenci konseyi tarafından spor klüpleriyle yürütülüyor.

Ulaşım

Çağ Üniversitesi, Mersin ile Adana arasında bu şehirleri birbirine bağlayan karayolu üzerinde kurulmuştur. Üniversitede ulaşım genelde özel okul servisleriyle sağlanmaktadır. Ayrıca Adana-Mersin arası her 5 dakikada otobüsler çalışmaktadır. Üniversitenin yakınında tren istasyonu bulunuyor. Üniversitenin havaalanına uzaklığı 15 km'dir.

Burslar

Çağ Üniversitesi öğrencilerine burs vermektedir. Her eğitim-öğretim yili için tespit edilen kontenjanin %10'u ÖSYM tarafindan başarılı öğrenciler arasından burslu öğrenci olarak yerleştirilmektedir

Kulüpler

Çağ Üniversitesi'nde kulüplerin gerektiğinde kullanmaları için 500 kişilik akustik tiyatro ve konferans salonu bulunmaktadır.
 

#3
Kulüpler

Çağ Üniversitesi'nde kulüplerin gerektiğinde kullanmaları için 500 kişilik akustik tiyatro ve konferans salonu bulunmaktadır.

Hukuk Kulübü
Uluslararası İlişkiler Kulübü
Ekonomi Kulübü
Güzel Sanatlar Kulübü
Tiyatro Kulübü
Edebiyat Kulübü
Gezi İnceleme Kulübü
Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü
Basın � Yayın Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü
Bilgisayar Kulübü
Zeka Oyunları Kulübü
Modern Danslar Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi Ingilizce öğretmenliği (DİL)
Ingilizce öğretmenliği (Burslu) (DİL)
Ingilizce öğretmenliği (%50 Burslu) (DİL)


İktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi

 • İşletme (EA)
 • İşletme (Burslu) (EA)
 • İşletme (%50 Burslu) (EA)
 • Ekonomi Bölümü
 • Halkla İlişkiler Bölümü
 • Uluslararası Finans (EA)
 • Uluslararası Finans (Burslu) (EA)
 • Uluslararası Finans (%50 Burslu) (EA)
 • Uluslararası İlişkiler (EA)
 • Uluslararası İlişkiler (Burslu) (EA)
 • Uluslararası İlişkiler (%50 Burslu) (EA
Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

Fen ve Edebiyat Fakültesi

 • İngilizce Öğretmenliği
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı