Çağlayan Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çağlayan Köyü Hakkında - Çağlayan Köyü Tanıtımı - Çağlayan Köyü Tanıtımı - Çağlayan Köyü Resimleri


Çağlayan, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı doğal kaynak sularinin cok olusundan gelir. Bir vadinin iki tarafina kurulu olan Cağlayan koyunun ust tarafindaki, koyun ana su kaynagi olan cesmeye Göz adi verilrir. Bunun tam karsisinda da iki tane surekli akan dogal su kaynagi vardir ama Göz'un suyu buradan akan suya tercih edilmistir. Ayrica koy icinde Ayriakan, Hamaloglu ve Karsipinar adli dogal su kaynaklari bulunur. Buna ragmen 1990'li yillarda, suyun daha kaliteli olduguna inanilarak, koyun icme suyu kuzeydeki Yelliboyun'un eteklerindeki Karikli'dan indirilmistir ve sebeke vasitasi ile dagitir ve evlere sebeke vasitasi ile baglanmistir. Köyün yaklasik 1.5km kuzeyinde bulunan ve adi Kötugöze olan bölge adinin aksine dogal guzelligi ile bilinir ve yerlesik halk ve ziyaretciler arasinda piknik alani olarak kullanilir. Ayrica köyun Batisinda bulunan Batakliderenin altinda ve Kuzeyde, Garihliya cikan derenin bir bolumunde iki tane şelale bulunur. Ama ne yazik ki yeryuzu tatli su kaynaklarindaki azalmalar dolayisi ile bu şelaleler yilin buyuk bir bölümü kuru durumdadir. Köyun adi bu şelalelerdengelir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Yozgat iline 145 km, Akdağmadeni ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus :2000 - 39

Ekonomi

Köyün ekonomisi gecmistetarım ve hayvancılığa dayalıyken gunumuzde tarim ve hayvancilik yok denecek kadar azdir. 1969-1970 yillarinda koyden sehirlere ve yurtdisina giden nufusun bir bolumu son 10-15 yil icinde koye donerek koyu gelistirmislerdir. Bazilari tamami ile koye yerlesirken bazilari sezonluk olarak koyde yasamaktadir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Bekir Arslan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Karanlikdere kavsagina kadarasfalt olup geri kalan kismi stabilize yoldur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak: Yerelnet

Vikipedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz