Çakırca Köyü Dursunbey Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çakırca Köyü Dursunbey Bilgileri - Çakırca Köyü Hakkında - Çakırca Köyü Tanıtımı - Çakırca Köyü Resimleri
İlçe: DURSUNBEY - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/519

1997/502
İle Uzaklığı:

99 km
İlçeye Uzaklığı:

22 km
Rakım:

730 m
Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 519 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10800
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Web Sitesi
Çakırca, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köy Karakeçili yörüklerindendir.Dursunbey'in beş Karakeçili köyünden biridir(Hasanlar,Ericek,Yunuslar,Emeksiz ve Çakırca).Salihli civarından gelen Karakeçili yörükleri tarafından kurulmuştur.Kepsut,Bursa/Kemalpaşa ve Dursunbey'deki yaklaşık 35 Karakeçili köyü ile akrabadır.

1910 yıllarında yünanlar kabak dağ dediğimiz yerde birlik kurmuşlardır köye gelip elbise eşya yiyecek içecek ne varsa zorla alıp gidiyorlarmış ATATÜRKÜN emriyle söğüt yüzü köyleri toplanıp ada keçilerin boynuzlarına çırayı yakıp dağa doğru sürmüşlerdir bunları gören yünanlar karşımızdan büyük ordu geliyor diye kaçmışlardır birde köyümüzde eskiden çok insanlar yaşadığı için krom,kömür madenleri,VARDIR

Kültür

çakırca köyünde yaplan bir düğünün nasıl olduğunu kısaca anlatayım

Cuma gün öğleden sonra sazcılar gelir çalmaya başlarlar bir iki saat çalarlar ve yemek yerler sonra gece 1e 2ye kadar çalarlar ooynarlar sabah öğleye doğru başlarlar sadıçlığa inerler silah falan atarlar akşam yemek falan yerler kına gecesinde silah atıp alkol içerler sonra gelin evinin oraya giderler kınayı verirler geri gelirler alkol içenler düğün yeride taşkınlıklar çıkarılar 3e doğru biter sabah erkenden tüfeklerle nişana atmaya giderler vuran 20 tl ile 100 tl arasındaki ödülünü alır öğlende düğüne inildikten sonra akşam üstü gelin alınıp düğün sona erer.

Coğrafya

köyün coğrafyası ilceye yani dursunbeye uzaklığı 21 km köyün doğusunda mıcırlar batısında omurlar güneyinde durabeyler kuzeyinde hamzacık köyü bulunmaktataır.

İklim

Köyün iklimi ılıman iklimdir.Köy denize olan uzaklığından dolayı kışları soğuk ve yağışlı yazları sıcak ve kurak gecer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 629
2000 519
1997 502

Ekonomi

Köyün ekonomisi (YERALTI MADENİ) (KIROM MADENİ) tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca linyit kömürü zenginliği fazladır ayrıca köyde çıkarılan linyit kömürünü taşıyan taşıyıcılar kop. Vardır

Altyapı bilgiler

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz