Çakırcalı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile Çakırcalı Köyü - Çakırcalı Köyü Hakkında - Çakırcalı Köyü Tanıtımı - Çakırcalı Köyü Resimleri - Çıraklar Köyü
Tarihi

köyün ilk kurucusu Mustafa Kalender dir (CIRIKLAR) köyün ismi ilk kurulduğu zamanlar diger aşiretlerle çıkan kavgada bir kişinin çakıyla öldürülmesinden dolayı çakıcılar diye söylenmiştir köy daha sonra çakırçalı ismini almıştır.daha sonra köye yerleşenler kürdoğulları (kurt'lar) kölükler topuzlardır.


Kültür

Köyde Kürdoğulları sülalesi babadan oğula usta-çırak ilişkisi ile geçen aşıklık geleneğini sürdümektedir.Eski kuşak halk âşıklarının son temsilcisi Âşık Ali Kurt'tur.Çakırçalı'lı Ali Kurt'un büyük dedesi ünlü Kâtibî ve babası da Âşık Murtaza Kurt'tur. Âşık Ali Kurt 1931 tarihinde doğmuştur.

Âşık Ali Kurt bugün 73 yaşında olup, kışları İstanbul'da, yazları ise dede, baba ocağı olan Zile'nin Çakırcalı Köyü'nde sürdürmekledir hayatını.

Yüzyıllardan gelen âşıklık geleneğinin deyişlerini örnek aldığı pek çok aşığın (Şah Hatayi'nin,Kâtibî'nin, Murtaza Kurt'un, Veli Abdal'ın Revani'nin, Suzan'nin, Nesimi'nin ) deyişlerini hafızasına nakşeden, usta çırak ilişkisiyle günümüze taşıyan canlı bir tarih ve kıymet bizim için.

Zile'li Sadık Doğanay'ın değerini bilemedik. Hiç değilse büyük usta Ali KURT'a hak ettiği değeri göstermek düşer bize.

Aynı sülaleden gelen Katibi, Murtaza KURT, Aşık Ali KURT' ve şimdi halen çakırçalı köyünde yaşamakta olan AŞIK HASAN KURT un eserlerinin bir kısmına gerek TRT repertuarında gerekse günümüz sanatçılarının albümlerinde rastlamak mümkündür.

Coğrafya

Tokat iline 97 km, Zile ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi: Bağlı bulunduğu ilçe olarak karasal iklim özelliklerine sahiptir. Fakat yer yer karedeiz iklimide görülür hem karasal hem de karadeniz ikliminin bitki örtüsü mevcuttur fındık ağaçlarının yanısıra kısa boylu çalılıklar da görülür


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz