Çakırgöl kayak merkezi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
ÇAKIRGÖL KAYAK MERKEZİ


Artık Doğu Karadeniz’in de bir Uludağ’ı, kış spor oyunlarının, kayak merkezlerinin olacağı bir merkezi olacak. Trabzon-Gümüşhane sınırında yer alan Çakırgöl, kar ve iklim koşullarıyla Doğu Karadeniz’in Palandöken’i olacak.
Çakırgöl Kayak Merkezi projesi hayata geçtiğinde bölgede turizm on iki aya yayılabilecek.


Kış turizmi için Çakırgöl Kayak Merkezi

Yaz turizmi yayla turizminden ve festivallerden ibaret olan Doğu Karadeniz’de artık kışın da turizm yapılabilecek. Daha önce sadece Zigana, Kaçkarlar ile sınırlı olan ama tesis ve altyapı sıkıntısı nedeniyle bir türlü istenilen seviyeye getirilemeyen kış turizmi için bu kez daha elverişli bir yer bulundu: Çakırgöl Yaylası. Gümüşhane ile Trabzon yer alan Çakırgöl Yaylası'nın 4 bin yatak kapasiteli kış turizmi merkezi projesi ile ilgili çalışmalara başlandı. Çakırgöl, Trabzon -Gümüşhane arasında ama coğrafi sınır olarak Gümüşhane içinde yer alıyor. Bölgede ilk tespitleri Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak yaptı. Özak, incelemelerinin ardından “Çakırgöl Yaylası kış turizmi açısından Türkiye için yeni bir cazibe merkezi olacak” açıklamasında bulundu.
Çakırgöl Kayak Merkezi Çevre Düzeni Projesi geliştirme çalışmalarının Eylül 2004'de başladığını belirten Bakan Özak, “Proje doğrultusunda hızlı hareket ederek gerekli verilere ulaştık. Uzmanlarca bölgenin kayağa elverişli olup olmadığı belirlendi. Hem uzmanlar hem de yörede yaşayanlardan aldığımız bilgiler bizi heyecanlandırdı ve ümit verdi.” Dedi. Projenin yeni pistler ilave edilerek tekrar geliştirildiğini anımsatan Bakan Özak, sözlerine şöyle devam etti:
“Yeni pistler ilave edilerek tekrar hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'na sunularak değiştirilen proje uluslararası nitelik kazandı. Projenin uygulanacağı alanda su ve kanalizasyon sorununu çözmemiz gerekiyor. Su ve kanalizasyonun proje çalışması bittikten sonra ihalesi yapılacak. Gelecek yılda yeni veriler aldıktan sonra dört yıllık verilerle çalışmalara başlayacağız.”Yol maliyeti 25 milyon dolar
Çakırgöl'ün en önemli sorunlarından birinin yol olduğunu ifade eden Bakan Özak “Trabzon-Meryemana ve Meryemana-Çakırgöl yolunu kara yolları ağına alıp birinci ihalesini yaptık. Yakında ikinci ihaleye çıkacağız. Yolu bitirmemiz gerekiyor, yolun yaklaşık 25 milyon dolarlık maliyeti var.” dedi. Çakırgöl Projesi'nin kayak sporu açısından Türkiye'nin en önemli projesi olacağına dikkati çeken Bakan Özak “Yol çalışması en iyi ihtimalle 2-3 yılda biter. Yol bitmeden müteşebbise gitmek sağlıklı olmaz. Para bulunursa yol çalışması 2010'da biter. Yol olmadan müteşebbis gelmez, müteşebbis gelse bile turist gelmez.” şeklinde konuştu. Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu da projenin hem yaz hem de kış turizmi için önem arz eden bir proje olduğunu söyledi. Trabzon Valisi Nuri Okutan ise Trabzon'un geleceği için turizmin önemli bir sektör olduğunu ifade ederek “Proje doğa, kış ve kültür turizmini içine alan bir çalışma. Hızla tamamlanması yörenin kalkınmasına etkili olacaktır.” dedi.
Kayak için de Trabzon’a
Çakırgöl’ün kar kalitesi eşdeğeri bölgelere çok çok önde. Mesela geçtiğimiz kış mevsiminde Uludağ'a ilk kar Aralık'ta, Davos'a Ocak'ta, Çakırgöl'e ise Ekim ayında yağdı. Bu durum Çakırgöl'ün kayak açısından ne kadar mükemmel bir alan olduğunu gösteriyor. Havzasında kar kalitesi hem yüksek hem de kar çok uzun süre toprakta kalabiliyor. Proje hayata geçtiğinde kayağa yeni başlayanlar, az bilenler ve iyi bilenler için üç ayrı kategoride pistler oluşturulacak. Sümela Manastırı'nın yaz ayı doluluğunun da bu bölgeye avantaj sağlayacağı düşünülüyor. Turizm sektör temsilcilerine göre Türkiye'de bu kadar avantajlı başka bir kayak merkezi yok. Bu arada tesis de en az bin kişi de istihdam edilecek.


Kış turizmi için neden Çakırgöl?
Çakırgöl'ün kış turizmi açısından havzanın genel toprak yapısı, eğimi, baskısı, karla örtülülük durumu ve ölçülen diğer meteorolojik veriler bakımından uygun bir yapıya sahip olduğunun tespit edildi. Üç kış dönemi içinde elde edilen veriler kayak turizmi için elverişli olduğunu gösteriyor. 2007'de, Ocak ve Şubat'ta havzada 187 santimetre kar derinliği tespit edildi.
Çakırgöl’ün Trabzon ve bölgeye katkısı nasıl olur ve ne zaman biter?
Bir kere kayak turizmi için Uludağ, Ilgaz, Palandöken ver Erciyes’ten sonraki merkez Çakırgöl olur. Çakırgöl’ün avantajı Orta ve Doğu Karadeniz’deki tek kış ve kayak turizmi merkezi olacak olması. 2010’dan önce bitirilmesi imkansız.
Mehmet Öncel Koç (Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü):
“Çakırgöl, Karadeniz’in Palandöken’i olacak”
Trabzon’da turizmi on iki aya yaymak istiyoruz. Yaz turizmi yanında, kültür ve kış turizmini de önceliklerimiz arasına almamız gerekiyor. Sürdürebilir bir turizmi sağlamak amacındayız. 2004’den bu yana kış turizmi açısından Çakırgöl’de incelemelerimiz oluyor. Trabzon Valiliği, Maçka Belediyesi, İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Maçka Belediyesi, Türkiye Kayak Federasyonu da bölgede incelemelerde bulundu. Tüm bu heyetin incelemelerinden sonra, Çakırgöl’deki kar kalitesi ve kayak pistinin Erzurum Palandöken ile eşdeğer olduğu ortaya çıktı. 3000 metredeki Palandöken’deki kar kalitesiyle Çakırgöl aynı kara sahip ve Palandöken’de olduğu gibi Mayıs ayı sonuna kadar kayak yapma imkanı mevcut. Önemli başka bir şey, o bölgede bir meteoroloji istasyonu kurulması. Bu daha önce hiçbir kayak merkezi için yapılmadı. Bundan sonraki iş, altyapı ve ulaşım. Ardından da konaklama ve diğer tesisler. Karayolları yolun ihalesini tamamladı ve yol yapım çalışması devam ediyor. Yoldan sonra da oradaki tesislerin inşasına başlanacak. Sonraki aşama bölgenin master planı. Kayak pistleri nerede olacak, kaç otele ihtiyaç var gibi soruları master planı içinde var. Ve bu plan hazırlanıyor. Mesela, burada kaç kişi istihdam edilecek. Direkt olarak 2 bin, endirekt olarak on iki bin kişinin istihdam edileceği tahmin ediliyor. Zigana’da da kayak merkezi var ama buradaki kar kalitesi Çakırgöl gibi değil. Çakırgöl’de ileride uluslar arası yarışmaların yapılacağı bir yer haline gelecek.

ÇAKIRGÖL
Trabzon’a uzaklığı: 65 km
Sümela Manastırı’na uzaklık: 25 km
Rakım: 3000 metre
ULAŞIM
Yaylaya Maçka - Meryemana yolunun 5 kilometresinden sağa ayrılan toprak yoldan 90 km. ilerledikten sonra ulaşılabilir. Yol üzerindeki yaylaların bir kısmına ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Çakırgöl yaylasına arazi tipi araçlarla gidilmelidir.
ÖZELLİKLERİ
2 bin 400 yükseklikteki Çakırgöl yaylasına yol üzerindeki, Arnavutluk, Kırantaş, Akarsu, Avraksa, Liyayda, Kurugöl, Mesaras, Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboyu yaylaları bulunmaktadır.
KONAKLAMA
Konaklama tesisi olmadığı için yaylaya kamp malzemeleri, temel ihtiyaçlarla gidilmelidir.
Yazı: Aytekin AKAY