Çakırköy Köyü Hakkında Bilgi Çekerek Yozgat

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çekerek Çakırköy Köyü - Çakırköy Köyü Hakkında - Çakırköy Köyü Tanıtımı - Çakırköy Köyü Resimleri


Köy Muhtarı: Ali BOZKURT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (354) 468 10 08

Cep Telefonu: 05356914361

Çakırköy, Yozgat ilinin Çekerek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çakır Köyü halkı Oğuz boylarından Yıldız Han Kolu Beğdili türkmenlerindendir. İslamın ALEVİ yorumunu benimseyen Türkmen - ALEVİ inancını benimsemişlerdir.

Osmanlı yerleşim kayıtlarında Begdili Türmenleri ya da oğuz boyu olarak bahsedilir.
Arşiv kayıtlarında ise Şam Türkmenleri olarak kayıtlanır.


Coğrafya

Yozgat iline 117 km, Çekerek ilçesine 27 km uzaklıktadır.Köyü iki mahalleden oluşmaktadır. Aşağı ( YAYLALIK) ÇAKIR MAHALLESİ VE YUKARI ÇAKIR MAHALLESİ. Muhtarı tektir.Her iki mahallenin sakini aynı ailelerden oluşmaktadır.Yani Ata erkil aile yapısı hakim olduğu için aynı ailenin birkısmı yukarıda yaşarken diğer yarısı aşağıda yaşamktadır.Günün her hangi bir zamanında her iki hanede ve mahallede aynı ailenin iki yarısı yaşam sürmektedir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Karadeniz iklimi ile Karasal iklimin geçiş noktasının en yüksek yeri olan Bozok Platosunun en kuzeyini oluşturmaktadır.Çakır Tepesinin doruk noktası sayılabilecek bir yerde konuşlanan köy yazın serin geceleri soğuk,kışları sert ve soğuk bir iklim hakimdir.Su sorunu ve ulaşım sorunu vardır.Köyde taşımalı eğitim yapılmaktadır.Köy okulu kapanmıştır.Köy halkı nüfusunun çoğunluğu İstanbul'da yaşamaktadır. Yozgat İli Çekerek Kazası Çakır Köyü Kalkındırma Kültür ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında İstanbul Merkezli bir derneği mevcut olup faaliyetlerini genelde İstanbulda sürdürmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır denilse de inanılması güç bir kelimedir.Çünkü Köy hiç bir varlığını nakted dönüştürecek gelir olarak alamadığı için olduğu gibi bırakarak İstanbul'a yerleşmiştir.İstanbul'da genelde Zeytinburnu,Büyükçekmece ve Avcılar İlçelerinde yerleşmiştir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak: Yerelnet

Vikipedi


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz