Çakmakkaya Köyü Alacakaya Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Alacakaya Çakmakkaya Köyü Bilgileri - Dolek Köyü - Çakmakkaya Köyü Hakkında - Çakmakkaya Köyü Tanıtımı - Çakmakkaya Köyü ResimleriÇakmakkaya ,Elazığ Alacakaya ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ALACAKAYA

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:92 km

İlçeye Uzaklığı:8km

Rakım:1150 m

Nüfus:

2000:882
1997:1033

Tarihi

Eski Zazaca adı "Dolek" tir. Yıllarca Palu ilçesine bağlı olan Çakmakkaya köyü, Arıcak İlçesi ilçe olunca Arıcak'a , Alacakaya ilçesi ilçe olunca da Alacakaya'ya bağlanmıştır.Çakmakkaya köy olarak geniş bir alana sahiptir.Kuzeyinde Halkalı Köyü,Kayaönü' ne bağlı Homel mezrası, güneyinde Alacakaya ilçesi ile Altıoluk Köyü, batısında Sori Maden Ocakları ve Sularbaşı Köyü, doğusunda ise Gürçubuk Köyü ile komşudur. İki mahalleden oluşan Çakmakkaya Köyünün Yukarı Mahallesinde yaklaşık 100 hane, Aşağı Mahallesinde ise yaklaşık 140 hane mevcuttur. Köyün Kurum,Sayrek,Korkor adlı yazlık yaylaları mevcuttur.Bundan 20 - 30 yıl önce köylüler bu yaylalara göç eder ,üç ay kadar kaldıktan sonra tekrar köye dönerlerdi.Fakat yaşanılan terör olaylarından nasibini alan Çakmakkaya Köyü halkı da artık yaylalara gitme işini bırakmıştır.Köye ait hayvanlar hala bu yaylalardan faydalanmaktadır.Yukarı Çakmakkaya Köyü Ak dağlarının eteğine 80 derece meyilli olarak kurulduğundan sık sık kış aylarında çığ ve sel felaketlerine de maruz kalmaktadır.Yetkililerin dağın eteğine yapmış oldukları sekiler nedeniyle kısmen bir düzelme olmuş ise de zamanla bu sekiler tekrar yıkılmıştır.Aşağı Çakmakkaya Köyü, Yukarı Çakmakkaya Köyüne nazaran daha düz bir alana kurulmuştur."HIJLA' mahallesi Artukoğulları zamanında inşa edilmiş bir kışladır.Bu kışla zamanla Tıl Tepesinden heyelan nedeniyle kopmuş ve yaklaşık 100 metre aşağıya kaymıştır.Yine bu kışlanın yaklaşık 200 metre aşağısında IV.Murat zamanında yapılmış olan bir Han mevcuttur. Bu han İpek Yolu üzerindedir.Köy bundan yaklaşık bir buçuk asır önce Palu Beylerinden Karacimşit Beyin hükmü ve tasarrufu altındaydı.

Kültür

Köyde genelikle Zazaca dilini kullanılır.Köy yemekleri patila, içliköfte ,zerbet,şilliki,hasir,cigköfte,serun,aroşek,somi,k ıllor önde gelenlerdir.

Coğrafya

Elazığ iline 92 km, Alacakaya ilçesine 8 km uzaklıktadır. İlk yerleşim yeri köyün kuzey doğusundaki Ak Dağlarının etekleridir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve sert geçer.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde sebzecilik ve meyvecilik yapılmaktadır.Meyve olarak nar,incir,ayva,kiraz,elma ve üzüm yetiştirilmektedir.Hayvancılık olarak da genelde küçük baş hayvancılık az sayıda yapılmaktadır.Her evin hemen hemen bir ineği mevcuttur.Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Kurun ve Gömerem mevkiinde büyük sanayide kullanılabilecek Çakmak Taşı rezervi vardır.Köy ismini de bu çakmak taşlarından almaktadır.Ayrıca yörede Elazığ Vişnesi olarak literatüre geçen kaliteli mermer rezervi de mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MEHMET BULUT

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz