Çalgıda ses nasıl oluşur

  • Konuyu başlatan avrıl_lavıgne
  • Başlangıç tarihi
A

avrıl_lavıgne

#1
Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşlar çalgılarda ses nasıl oluşur
Çalgıda ses nasıl oluşur
Çalgılarda ses nasıl meydana gelir yardımcı olur musunuz?
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Üflemeli Çalgılarda Sesin Oluşması

Herhangi bir nesneden ses elde etmek için, o nesnede bir titreşim oluşturmak gerekir. Örneğin, davul bir tokmakla ya da çubukla vurularak, keman teli yayı sürterek ya da parmakla çekerek titreştirilir. Üflemeli çalgılar, temel olarak içi boş, silindir biçimli bir gövdeden oluşur. Ağızlık bölümünden üflendiğinde gövdenin içindeki hava sütununun titreşmesiyle ses elde edilir.
Üflemeli çalgılarda ses üç değişik biçimde oluşur. Örneğin flütte, üflenen hava üfleme deliğinin karşı tarafındaki yüzeye çarparak, borunun içindeki hava sütununda uyumlu titreşim dizileri oluşturur. Aşağı doğru tutularak çalman blok flütün ağızlık bölümünde, gövde içinde titreşim dizileri oluşturan bir dil vardır.
Trompet ya da korno gibi bakır üflemeli çalgılarda hava sütunu, aleti çalanın soluğuna ve dudak hareketlerine bağlı olarak titreşir. Çalan kişi dudaklarını bir kamış gibi kullanarak, titreşimin gövde içindeki hava sütunu boyunca yayılmasını sağlar.
 

K

Kayıtsız Üye

#3
her çalgının titreşmesi gerektiği için ses titreşerek çıkar davula vurularak kemanın tellerine yay ile sürterek titreştirilir