Çalıdere Köyü Göle Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çalıdere Köyü Göle - Çalıdere Köyü Hakkında - Çalıdere Köyü Tanıtımı -Çalıdere Köyü Resimleri
Ardahan
Bilgiler
Nüfus 504 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75700
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Göle
Web Sitesi

Çalıdere, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

eskı bır ermeni koyudur kılıseden tutun ermenılere ait bazı yapılar mevcutur doğa harıkası ormanıyla içiçe koyortasında akan çayı duzgun yapılarıyla golenın en güzel koyudür köyün adı kürtçe bir isim olup 1962 yılına kadar bu isim kullnılmıştır ancak 1962 yılından sonra çalıdere ismini almıştır
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Düğünden 1 hafta önce yakın köylere gidilir, genç kız ve gelinler davet edilirmiş. Yenge davul zurna ile evleri dolaşır, düğüne davet edermiş. 3 gün 3 gece süren düğünde herkes evine erkek tarafından gelen atlıları davet eder ağırlarmış. Düğün günü kurbanlar kesilir, kebaplar çevrilir, doyasıya eğlenilirmiş. Düğünün ardından erkek tarafından gelen misafirlere bohça hazırlanır, gelin el öpmeye gidince götürürmüş.
Coğrafya

Ardahan iline 51 km, Göle ilçesine 6 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 554
2000 504
1997 575
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığave Kaşar peyniri üretimine bağlıdır. Köy içerisinde saygın bi kişiliğe sahip olan Hikmet ÇENGİZ'e ait çalıdere süt ürünleri farbikası bulunmakta ve fabrikada köy sakinleri çalışarak ekonomilerine katkıda bulunmaktadırlar.göle'de de fırıncılık ,şarküteri işletmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.TÜNCER CENGİZ başarılı bir muhtarlık dönemi geçirmektedir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009: TUNCER CENGİZ

2004 - İsrafil Öngel
1999 -Hayrettin Öngel

1984 -Mustafa Öngel

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık kocağı ve sağlık evi yoktur. Köyea ayrıca urlaşımı sağlayan yol Toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz