Çalıdere Köyü Merkez Bayburt

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayburt İli Köyleri - Çalıdere Köyü Merkez - Çalıdere Köyü Hakkında - Çalıdere Köyü Tanıtımı - Çalıdere Köyü Resimleri
Bayburt

Bilgiler
Nüfus 366 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 69000
Alan Kodu 0458
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bayburt
İlçe Merkez
Çalıdere, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültürümüz
Coğrafi olarak Karadeniz Bölgesin de olmamıza rağmen Doğu Anadoluya olan yakınlığımız da göz önüne alınınca kendine has değerlerle dolu bir yaşantı bulursunuz köyümüzde.Anadoluluk denen gelenek ve görenekler köyümüzde mevcut iken;kendi doğasının sunduğu imkânları yetersiz gelince,ekonomik yetersizlikler insanımızı göçe zorlamış çoğunlukla yutdışına mülteci olarak gidip orada işçi statüsü kazanan vatandaşlarımız kuşaklara ayrılmaya başlayınca kültürümüzün değiştiğini yerini faarklılıkların aldığını görüyoruz.Hani o çok methetiğimiz küçüğü sever büyüğü sayarızın yerinde;deyim yerini bulur ve yeller eser.Para ayırıcı statü olarak çıkar karşımıza komşululuklsarın yerini gurbetlikler almaya başlar yabancılaşma ve devamında tamamen yok olan bir kültür çıkar karşımıza.Köyümüz merkeze 30 km uzaklıkta coğrafyası anlatılmayacak kadar güzel meşesi,çamı ve kekiğinin kokusu ile adeta doğal eczane özelliğindedir.Sularımız serin yallalarımız yeşildir.Hayvancılık ve tarıma dayanan ekonomik hayat yerini gurbete terk etmek üzeredir.Köyümüzde arıcılık desteklenirse son derece ekonomik değeri yüksek gelirler elde edilir.Islah edşilmiş sığır yetiştirile bilir.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyün gençleri yurtdışında çalışmaktadır şu anda 180 kişi yurtdışında çalışmaktadır.

Köyümüz ekonomisi iklim ve coğrafi şartlara bağlı olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ekonomisinin de temel kaynakları hayvan yetiştiriciliği ve bitkisel üretim teşkil etmektedir. Köyümüzdeki topraksız aile Türkiye ortalamasının altında olup bu oran % 45 dır. Ancak tarımda işletmelerin küçüklüğü ve verim düşüklüğü gelir yetersizliğine yol açmaktadır. ihtiyaca cevap verememesi ve yeni işletmelerin kurulmaması nedeniyle halk genelde yabancı ülkelere ve diğer gelişmiş vilayetlere göç ederek geçimini temin etme yollarını aramaktadır. Gurbetçilik Köyümüz geçimini destekleyen bir unsurdur. Ekonomik yaşam tarihi gelişimi içinde temel özelliğini değiştirmemiştir. Köyümüzde tarım ve hayvancılık başlangıçtan beri ekonomiyi sürükleyici bir rol oynamıştır.Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Bilal Oluç

1999 - BURHAN OLUÇ
1994 - NADİM-
1989 - ALİ AYDIN
1984 - İSMAİL OLUÇ
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde köy odası vardır.Gelen misafirler orada ağırlanmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz