Çalkara Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erbaa Çalkara Köyü - Çalkara Köyü Hakkında - Çalkara Köyü Tanıtımı - Çalkara Köyü Resimleri
Tarihi

Köyün adını köyde bulunan Horasan evliyalarından Çalbaba tekkesinden aldığına dair rivayet vardır ancak Çalkara isminin Türk boylarından Salgurdan gelmiş olması akla daha uygundur.Muhtemelen Çalbaba isimini köyden almıştır.Ayrıca köy etrafında bulunan kara çalılardan dolayıda bu ismi almış olabilir nitekim Eskişehire bağlı Çalkara köyünün isminin de buradan geldiği rivayeti bu ihtimalide kuvvetlendirmektedir...

Kültür

Köyde halk imece usulü ile çalışmaktadır. Köy mutfağında dolmanın, keşkekin, buğday çorbasının ve sadece bu köye mahsus yeşil fasülyeli bulgur pilavının vazgeçilmez bir yeri vardır. Köyde evlenme yaşı düşüktür.köyde düğünler üç gün yapılmaktadır.cuma öğlen sonunda başlar pazar günü öğlen gelin alma gerçekleşir.Düğünlerde silah atma neredeyse moda haline gelmiştir. Şans eseri bu güne kadar silahla yaralanma olayı meydana gelmemiştir.

Coğrafya

Tokat iline 95 km, Erbaa ilçesine 13 km uzaklıktadır. Yeşilırmak köyün hemen altından akar. Bu nedenle çeltik ekimi için oldukça müsait bir bölgededir. Yeşilırmak sayesinde köyde sulanamayan arazi yok denecek kadar azdır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Tokata daha yakın olmasına rağmen Samsun'dan gelen hava dalgalanmaları etkisini göstermektedir.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1250
2000 1000
1997 1500

Ekonomi

Köyün ekonomisi tamamen tarıma dayalı olup tarımda ise soğanın yeri büyüktür. Soğanın yanısıra pancar, çeltik, sebze, buğday, haşhaş, ve son dönemlerde olmak üzere patates üretimi yapılmaktadır. Köyde hayvancılık anlamında pek bir gelişme yoktur. Her hanede ortalama iki baş karasığır ve benzeri hayvanlar mevcuttur. Köyde sezonluk işçiler çalışmaktadır.köy ova üzerindeki en verimli arazilere sahiptir.ayrıca köyün bütün arazisi sulanmaktadır.yılda iki hatta üç mahsül alma imkânı vardır.2009 yılı itibari ileköyümüz maddi açıdan çok büyük birgelişme sağlamıştır.köyümüz tamamıyla modern bir köy konumuna gelmiştir.düğünlerimiz tam birşenlik havası içerisinde 3 gün sürmektedir.köyümüzde mevcut iki camii bir okul imam lojmanı ptt santrali bulunmaktadır.köyümüze ait halkın kullanımına tahsis edilmiş bir otobüsümüz bulunmaktadır.ayrıca köy halkının ihtiyaçlarında kullanması için bir adet işmakinası(kepçe)bulunmaktadır.köyümüzün gençlerinin sportif faaliyetleri için kullanması için bir futbol sahası ve bir basketbol sahası mevcuttur.köy halkında futbola olan ilgi çok yüksektir ve bunu kaymakamlık kupası turnuvalarında takımımızın başarısıyla göstermektedirler.2010 lu yıllarda yapılacak çalışmalarla köyümüzü ilçemizin örnek köyü haline getirmek tek hedefimi zolacaktır.

muhtar: AYKUT YILMAZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol taşDAN olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde tv anteni vericisi olmadığından Taşova veya Erbaa'dan gelen zayıf sinyalle idare etmektedir. Canına tak edenler uydu anteni almaya başlamışlardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz