Çalköy Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri - Çalköy Köyü Araç -Çalköy Köyü Hakkında - Çalköy Köyü Tanıtımı - Çalköy Köyü Resimleri




Kastamonu

Bilgiler
Nüfus 26 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37820
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Araç

Çalköy, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.



Tarihi


KÖYÜMÜZÜN BİR TARİHİ VARDIR.. OVA KÖYLERİNDE 1700 YILLARINDA KARDEŞLERİYLE GEÇİNEMEYEN İNSANLAR DAĞ KÖYLERİNE YERLEŞMİŞLERDİR.. ÇAL KÖYÜNÜN MERKEZİNE 2 ARKADAŞ GELMİŞTİR.. ALİBEYLİ MAHALLESİNE ALİ İSİMLİ BİR KİŞİ TENHA OLDUĞU İÇİN YERLEŞMİŞTİR.. ALİ BEYLİ MAH. SOYADI ÇALIKOĞLUDUR..SEBEBİ HERKESİN SOYU ALİ BEYE DAYANMAKTADIR.. MAHALLENİN İSMİDE ALİ BEY OLARAK KALMIŞTIR..BİZANSLILARDAN KALMA BİR KİLİSE MEVCUTTUR.. MAĞARALARDA YAŞANTI OLDUGUNA DAİR BELİRTİ ÇOKTUR..ÇAL KÖYÜ İSMİNİ KIRAÇ ARAZİYE SAHİP OLDUGU İÇİN ALMIŞTIR.. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZ VARDIR.. AMA DEVLET KAYITLARINDA BULUNMAMAKTADIR..


Kültür


KÖYÜMÜZÜN ÇOK SEVİLEN ADETLERİ VARDIR.. İŞİNİ YAPAMAYANA YARDIM EDERLER.. BİZİM KÖYÜMÜZDEN AÇ GEÇEN YOLCU OLMAMISTIR.. KÖYÜMÜZÜN ORTASINDA KÖY ODASI VARDIR.. YATAĞI VE YORGANI MEVCUTTUR.. ESKİDEN ARAÇA GELMEK İSTEYEN DAHA UZAK KÖYDEKİ İNSANLAR BİZİM KÖYÜMÜZDE BİR GECE KONAKLAR ONDAN SONRA KASABAYA GİDERDİ.. İMECE USÜLÜ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR.. KÖYÜMÜZÜN DÜGÜNLERİNDE ÇOK ÇEŞİT YÖRESEL YEMEKLERİMİZ VARDIR..

Coğrafya


Kastamonu iline 51 km, Araç ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 110
2000 92
1997 64
Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaz çünkü köyde tarım ve hayvancılık yapacak genc nüfus kalmamıstır.. köyde birkac kişi emeklidir.. geri kalan köylüler zor durumdadır.. 65 yaş maaşı ile ayakta durmaya çalışmaktadırlar..köyün çogu gurbettedir.. ve vasıfsız çalışmaktadırlar.. gurbette onlarında durumuda iyi değildir..




Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Nazif Salman

1999 - Yaşar Çelik
1994 - şükrü çalıkoğlu
1989 - AVNİ YAMAN
1984 - AVNİ YAMAN

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdegildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. şu anda içme suyu şebekesi harap durumdadır köy çeşmesinden taşıma yoluyla ihtiyaç giderilmektedir



Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz