Çalova Köyü Balya Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çalova Köyü Balya Bilgileri - Çalova Köyü Hakkında -Çalova Köyü Tanıtımı - Çalova Köyü Resimleri


İlçe: BALYA - İl: BALIKESİR
Köy Muhtarı: HASAN AYCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/277
1997/286
İle Uzaklığı:

65 km
İlçeye Uzaklığı:

23 km
Rakım:

251 m
Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 277 (2000)
Koordinatlar
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Balya
Çalova, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür. NUFUS :

Yerleşik Nüfus mahallesi ile birlikte son sayıma göre 277 Kişidir. Köy uzun yıllardır göç vermektedir. Bu nedenle yerleşik nüfus içinde yaşlı oranları daha fazladır. Ancak son yıllarda Manisa Soma maden emeklilerinden köye dönüşler olmuştur. Köyden göçlerin büyük çoğunluğu il merkezine ve Manisa Soma ilçesine olmuştur. Memuriyet nedeniyle ülkemizin değişik yerlerine de göç verilmiştir. Çalova köyünde nüfus azalırken Karamustafalar mahalle nüfusu artmaktadır.

EĞİTİM :

Köyde bulunan okul kapanmış olduğundan İlk Öğretim taşımalı olarak yapılmaktadır. .

ULAŞIM :

Köy Balya ilçesini kuzey batısındadır. Köyün üç ayrı noktadan ülke şebekesine bağlantısı mevcuttur. Köy ilçeye 30, Balıkesir il merkezine yaklaşık 80 Km lik asfalt bir yol ile bağlıdır. Ayrıca stabilize olan 20 Km lik bir yoldan (Gönen-Balya yönünden) da ilçeye ulaşmak mümkündür. Karamustafalar mahallesi köye yaklaşık 2 Km uzaklıktadır. Düzenli olarak Balıkesir ve ilçeye sabah köyden gidip, akşam dönen iki ayrı dolmuş bulunmaktadır. Köyde TELEKOM şebekesi mevcut olup, köy merkezinden henüz GSM şebekelerine erişim mümkün değildir. .

EKONOMİK DURUM :

Köy de hayvancılık yaygın olup. Tarım kişilerin kendi ihtiyacına ve hayvan yemine dönük olarak yapılmaktadır.Son yıllarda sanayi bitkisi olarak salçalık biber üretimi yapılmaktadır. Arazilerin büyük çoğunluğu ekilmemekte ve mera olarak kullanılmaktadır. Daha çok küçük ve büyük baş hayvancılık temel geçim kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinin pazarlanması kolay olduğu için üretim bu yöne yönelmiştir. Yaygın olmasa da son yıllarda arıcılıkta yapılmaya başlanmıştır. Yeterli tarım alanı olmayanlar ise köyde ve körfez bölgesinde dönemsel yevmiyeli işçi olarak çalışmaktadır. .

KÜLTÜR ve SOSYAL YAŞAM:

Köyde 1 Cami, 2 Kahvehane, 1 Bakkal bulunmaktadır. Köyde bazı gelenek ve görenekler sürdürülmekle birlikte bir çoğu terk edilmiştir. Yılda bir “Köy Hayırı” yapılmaktadır. Bazı yıllarda “Yağmur Duasına” çıkılmaktadır. Köyün ortak işleri “Angarya” düzenlemek suretiyle halledilmekte, evcil hayvanların korunması için zaman zaman “sürek avları” düzenlenmektedir. Toplumsal dayanışmanın güzel örneği olan ve yörede “Meci” olarak isimlendirilen “İmece” büyük ölçüde kalkmıştır. Üç gün üç gece süren davullu,klarnetli köy düğünleri yerini bir gecelik meydan düğünlerine ağır Zeybek oyunları da yerini, kıvrak çifte telli oyunlarına bırakmaktadır. Aşağıdaki dörtlük köyde yaşanmış acıklı bir olayı anlatan ve yerel olarak söylenen bir türküye aittir. “Çalovanın gazeli Dibindedir güzeli Emin ağayı vurmuşlar Nerededir mezarı…”.

TURİZM :

Köy arazinin sulak olması nedeniyle oldukça yeşilliktir ve piknik yapmaya elverişlidir. Özellikle Pınarbaşı ve Değirmen yanı gelenlerin beğendiği piknik alanlarındandır. Konum itibariyle ana yollara uzak olması köyün turizm alanında gelişmesini önlemektedir. Keklik, tavşan ve domuz avı yapılabilmekte ve köyden çıkan kaynak suyundan beslenen derede balık tutmak mümkündür. .

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.karamustafalar mahallesi mustafa denilen bir kişi tarafından kurulmustur.lakabı kara mustafa oldugundan karamustafalar mahallesi almıstır.

Kültür

Köyde 1 Cami, 2 Kahvehane, 1 Bakkal bulunmaktadır.

Köyde bazı gelenek ve görenekler sürdürülmekle birlikte bir çoğu terk edilmiştir.

Yılda bir “Köy Hayırı” yapılmaktadır. Bazı yıllarda “Yağmur Duasına” çıkılmaktadır.

Köyün ortak işleri “Angarya” düzenlemek suretiyle halledilmekte, evcil hayvanların korunması için zaman zaman “sürek avları” düzenlenmektedir.

Toplumsal dayanışmanın güzel örneği olan ve yörede “Meci” olarak isimlendirilen “İmece” büyük ölçüde kalkmıştır.

Üç gün üç gece süren davullu,klarnetli köy düğünleri yerini bir gecelik meydan düğünlerine ağır Zeybek oyunları da yerini, kıvrak çifte telli oyunlarına bırakmaktadır.

Aşağıdaki dörtlük köyde yaşanmış acıklı bir olayı anlatan ve yerel olarak söylenen bir türküye aittir.

“Çalovanın gazeli Dibindedir güzeli Emin ağayı vurmuşlar Nerededir mezarı…”


Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir'e 65 km., Balya ilçe merkezine 23 km.uzaklıktadır.


Nüfus

Yerleşik Nüfus mahallesi ile birlikte son sayıma göre 277 Kişidir. Köy uzun yıllardır göç vermektedir. Bu nedenle yerleşik nüfus içinde yaşlı oranları daha fazladır. Ancak son yıllarda Manisa Soma maden emeklilerinden köye dönüşler olmuştur.

Köyden göçlerin büyük çoğunluğu il merkezine ve Manisa Soma ilçesine olmuştur. Memuriyet nedeniyle ülkemizin değişik yerlerine de göç verilmiştir.

Çalova köyünde nüfus azalırken Karamustafalar mahalle nüfusu artmaktadır.


Ekonomi

Köy de hayvancılık yaygın olup. Tarım kişilerin kendi ihtiyacına ve hayvan yemine dönük olarak yapılmaktadır.Son yıllarda sanayi bitkisi olarak salçalık biber üretimi yapılmaktadır. Arazilerin büyük çoğunluğu ekilmemekte ve mera olarak kullanılmaktadır.

Daha çok küçük ve büyük baş hayvancılık temel geçim kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinin pazarlanması kolay olduğu için üretim bu yöne yönelmiştir.

Yaygın olmasa da son yıllarda arıcılıkta yapılmaya başlanmıştır.

Köyde bulunan okul kapanmış olduğundan İlk Öğretim taşımalı olarak yapılmaktadır.

Köy Balya ilçesini kuzey batısındadır. Köyün üç ayrı noktadan ülke şebekesine bağlantısı mevcuttur. Köy ilçeye 30, Balıkesir il merkezine yaklaşık 80 Km lik asfalt bir yol ile bağlıdır. Ayrıca stabilize olan 20 Km lik bir yoldan (Gönen-Balya yönünden) da ilçeye ulaşmak mümkündür.

Karamustafalar mahallesi köye yaklaşık 2 Km uzaklıktadır.

Düzenli olarak Balıkesir ve ilçeye sabah köyden gidip, akşam dönen iki ayrı dolmuş bulunmaktadır.

Köyde TELEKOM şebekesi mevcut olup, köy merkezinden henüz GSM şebekelerine erişim mümkün değildir.

Köy arazinin sulak olması nedeniyle oldukça yeşilliktir ve piknik yapmaya elverişlidir. Özellikle Pınarbaşı ve Değirmen yanı gelenlerin beğendiği piknik alanlarındandır.

Konum itibariyle ana yollara uzak olması köyün turizm alanında gelişmesini önlemektedir.

Keklik, tavşan ve domuz avı yapılabilmekte ve köyden çıkan kaynak suyundan beslenen derede balık tutmak mümkündür.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz