Çalpınar Köyü Elmalı Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Elmalı Çalpınar Köyü Bilgileri -Çalpınar Köyü Hakkında - İlla Köyü - Çalpınar Köyü Tanıtımı - Çalpınar Köyü ResimleriÇalpınar ,Antalya Elmalı ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ELMALI

İl:ANTALYA

İle Uzaklığı:85 km

İlçeye Uzaklığı:29 km

Rakım:1406 m

Nüfus:

2000:401
1997:407

köyün eski adı illa olup köyün isminin İLLA BABA diye bir erenden geldiği söylenmektedir tabi köyde daha önce yerleşimin olduğu köyde bulunan'asarlık'denilen eski yerleşim yerinden anlaşılıyor

Kültür

Köydeki düğünler üç gün üç gece sürer ilk gün oğlan kınası ikinci gün sabahtan geceye kadar kız kınası ve son günde gelin almasıyla sona erer.Çok coşkukulu olan düğünlerde üç gün boyunca davul dövülür,köyün kendi kültürüne ait yemekler ayrıca musafir perverligi ön planda tutan birköy HALKIDIR. Köyde soğuk kış gecelerini ıstmak için´ARABAŞI´´yapılır.Bütün köylünün toplandığı bu toplantıda köye has oyunlarda oynanır.Bunlardar biriside´ZEKİR adlı mendil oyunudur..Köyde bayramlarda çok güzel geçer üç gün boynca herkes kendi akranlarıyla toplanır ve ev ev dolaşır.Tabi İLLA BABA TÜRBESİNİ unutmamak gerekiyor.Köye ismini veren İLLA BABA TÜRBESİ gelip geçerken kendisininde ziyaret edilmesini bekliyor. köyümüzün gecim kaynağı hayvancılıktarım ve son zamanlarda büyük bir hız kazanan seracılıkt.

İklim

Köyün iklimi,karasal iklimdir

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.ama taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve vardır,kanalızasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur çobanisa köyü sağlık ocağından faydalanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ulaşım acısından büyük bir önem taşımaktatır. Akdeniz;i ege bölgesine bağlayan en kestirme yoldur. DENİZLİ;YE 150 km İZMİR;E ise 450 km uzaklıktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz